„Marsz Łukowa” przeszedł bez zakłóceń

Bułgarscy nacjonaliści od lat borykają się z licznymi problemami, piętrzonymi przez tamtejsze centroprawicowe władze. Tym razem coroczny „Marsz Łukowa” bez większych przeszkód przeszedł ulicami Sofii, choć organizatorzy otrzymali wcześniej informację o planowanej prowokacji.

Nacjonaliści podkreślają, że ich demonstracja upamiętniająca postać gen. Hristo Łukowa była dużo skromniejsza niż w poprzednich latach. Trzeba było bowiem działać szybko, a po raz kolejny metodami administracyjnymi i policyjnymi próbowano utrudnić przejście manifestacji przez bułgarską stolicę.

Organizatorzy poinformowali zresztą, że dotarły do nich doniesienia o planowanej prowokacji. Na jej sfilmowanie była przygotowana nawet specjalna ekipa telewizyjna. Prowokacja miała na celu uzasadnienie konieczności ostatecznego zakazania „Marszu Łukowa”. Z tego powodu w otoczeniu demonstracji znajdowali się aktywiści dbający o jej bezpieczeństwo.

Niektóre elementy obchodów rocznicy zamordowania Łukowa przez komunistów odbyły się w innych miejscach niż planowano, z dala od oficjalnej trasy legalnego pochodu. Uczestnicy obu akcji spotkali się jednak pod domem bułgarskiego wojskowego, pod którym został on zastrzelony dokładnie 13 lutego 1943 roku.

Bułgarscy nacjonaliści przy tej okazji skrytykowali działania tamtejszych władz. Prowadzą one bowiem stałą kampanię wymierzoną w „Marsz Łukowa”, choć sądy wielokrotnie uznawały za nielegalne wszelkie próby jego zakazania. Po raz kolejny udowodnione zostało więc bankructwo całej klasy politycznej, która działa pod naciskiem obcych ambasad.

Źródło: „Marsz Łukowa”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s