Francuscy narodowcy bronią identytarystów

Zjednoczenie Narodowe z niepokojem przyjęło procedurę rozpoczętą przez francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zmierza ona bowiem do delegalizacji ruchu tożsamościowego Génération Identitaire, oskarżanego o „szerzenie mowy nienawiści” z powodu swojej antyimigracyjnej akcji.

Liderzy Generacji Tożsamości zostali poinformowani o rozpoczęciu procedury przez francuską policję. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oskarża identytarystów o publiczne szerzenie nienawiści w związku z akcją przeprowadzoną w drugiej połowie stycznia w Pirenejach.

Działacze Génération Identitaire zorganizowali wówczas akcję „Obroń Europę”, patrolując granicę Francji z Hiszpanią. Właśnie ona ma być masowo przekraczana przez nielegalnych imigrantów chcących przedostać się nad Sekwanę. Miejscowy samorząd skrytykował całą akcję, ale przyznał jednocześnie, że w jej trakcie nie doszło do żadnych przypadków złamania prawa.

Działaniami francuskiego MSW zaniepokojone jest Zjednoczenie Narodowe (Rassemblement national, RN). W specjalnym oświadczeniu podkreśliło ono, że nie podziela części poglądów i metod działania Generacji Tożsamości, ale uważa całą procedurę za krok motywowany politycznie. A dokładniej za prześladowanie opozycji przez obecną władzę, naruszającą w ten sposób podstawowe prawa do wolności wyrażania poglądów i zrzeszania się.

Narodowcy zauważają, że postępowanie rozpoczęte przez Darmanina jest niezgodne z obowiązującym prawem. Zarówno z francuską konstytucją jak i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. We wszystkich dokumentach gwarantowana jest bowiem wolność wyrażania opinii.

Źródła: „La Voix Du Nord” / Zjednoczenie Narodowe / Generation Identitaire

2 thoughts on “Francuscy narodowcy bronią identytarystów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s