Sześciu posłów opuściło „Naszą Słowację”

Jeden europoseł i pięciu parlamentarzystów postanowiło odejść z Partii Ludowej „Nasza Słowacja”. Opuścili oni nacjonalistyczną formację, bo nie zgadzają się ze zmianami statutowymi, które dają jeszcze większą władzę przewodniczącemu Marianowi Kotlebie. On sam twierdzi jednak, że niektórzy z buntowników mogą jeszcze wrócić do jego ugrupowania.

Swoje odejście z Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) ogłosił europoseł Milan Uhrík, a także deputowani do słowackiej Rady Narodowej: Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Eduard Kočiš i Miroslav Urban. Szóstka czołowych polityków ugrupowania w ten sposób protestuje przeciwko niedawnej zmianie jego statutu.

Wzmacnia ona i tak silną pozycję przewodniczącego partii. Parlamentarzyści twierdzą, że zmiany w statucie znacząco ograniczają możliwość wpływania na politykę LS-NS ze strony pozostałych członków ugrupowania. Nie będą więc oni mogli decydować o kierunku w jakim pójdą nacjonaliści, ani o innych ważnych sprawach w funkcjonowaniu stronnictwa.

Uhrík nie ukrywa jednocześnie, że większość członków LS-NS poparła zmiany w partyjnych dokumentach. On sam wraz z innymi parlamentarzystami nie podważa demokratycznej woli działaczy, ale sam jest zwolennikiem współpracy zespołowej. Podziękował więc Kotlebie za współpracę, lecz wraz z kolegami zdecydował się na pójście swoją własną drogą.

Sam Kotleba twierdzi, że decyzja posłów z ramienia partii mogła być „wymuszona”. Jako głównego prowodyra buntu wskazał zaś Kočisia. Jego zdaniem część polityków może w przyszłości zrewidować swoją decyzję, stąd szeregi nacjonalistów nie są dla nich zamknięte. W przyszłości mogą zresztą ze sobą współpracować. Zwłaszcza, że odchodzący posłowie podkreślili, iż opuścili partię, aby nie generować w niej wewnętrznych konfliktów.

Źródła: Pravda / Plus 7 Dni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s