VOX zmobilizował kierowców przeciwko stanowi wyjątkowemu

Hiszpański VOX zorganizował w poniedziałek protest samochodowy, obejmujący Madryt i kilka innych miejscowości objętych stanem wyjątkowym przez lewicowy rząd tego kraju. Ponadto nacjonaliści demonstrowali sprzeciw wobec szeregu innych działań gabinetu Pedro Sáncheza, w tym ataków na monarchię i instytucje państwa hiszpańskiego.

Kilka dni temu liderzy VOX wezwali swoich działaczy i sympatyków do zorganizowania protestu 12 października. Tego dnia obchodzony jest Dzień Hiszpanii, a więc święto narodowe tego kraju. W ten właśnie sposób nacjonaliści chcieli uczynić tę datę symbolicznym protestem przeciwko totalitarnym zapędom rządu Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i skrajnie lewicowego Podemos.

Manifestacja sprzeciwu wobec rządów lewicy przybrała charakter przejazdu setek samochodów z hiszpańskimi flagami narodowymi. Największy protest miał miejsce w Madrycie, ponieważ ogłoszono w nim stan wyjątkowy. Nacjonaliści uważają, że działania rządu przeciwko pandemii koronawirusa są absurdalne, przybierając wręcz charakter totalitarny. Protest odbył się też w innych hiszpańskich miastach, w tym również w Barcelonie.

Niekompetencja rządu Sáncheza nie była jedynym powodem organizacji demonstracji w Dniu Hiszpanii. VOX zarzuca lewicy prowadzenie ataku na instytucje państwa, a przede wszystkim na tamtejszą monarchię. Socjaliści i marksiści postulują bowiem ostateczną likwidację tej instytucji, co miałoby być połączone z ustanowieniem republiki.

Ponadto lider VOX-u, Santiago Abascal, poinformował o złożeniu przez partię doniesienia do prokuratury na hiszpańskiego premiera. Ugrupowanie zarzuca mu nielegalne wprowadzenie stanu wyjątkowego we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Abascal nazwał działania Sáncheza wprowadzeniem „nielegalnego państwa policyjnego”. W celu wprowadzenia nowych restrykcji do hiszpańskiej stolicy skierowano blisko siedem tysięcy policjantów.

Źródła: ABC / RTVE.es

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s