Sukces „Braci Włochów” w regionach

Wybory regionalne we Włoszech okazały się zwycięstwem centroprawicowej koalicji. Będzie ona rządziła w czternastu z dwudziestu włoskich regionów. Dwa z nich kontrolować będzie nacjonalistyczna partia „Braci Włochów”, będąca jedynym włoskim ugrupowaniem ze stale rosnącym poparciem we wszystkich częściach kraju.

Koalicja tworzona przez „Braci Włochów” (Fratelli d’Italia, FdI), antyimigracyjną Ligę Matteo Salviniego i chadecką Forza Italia Silvio Berlusconiego, jeszcze przed pięcioma laty rządziła tylko w czterech regionach. Mimo to mogła ona być nieco zawiedziona wynikami niedzielnych wyborów. Przewidywano bowiem, że odbicie Toskanii z rąk lewicy po blisko pięćdziesięciu latach mogłoby doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych. Tak się jednak nie stało.

Włoscy nacjonaliści mają jednak co świętować. FdI już od ubiegłego roku rządzi regionem Abruzji w środkowych Włoszech, natomiast teraz zdobyło także sąsiednie Marche. Prezydentem tego drugiego regionu został bowiem Francesco Acquaroli, dotychczasowy poseł nacjonalistów. W ten sposób udało mu się przerwać ćwierć wieku dominacji lewicy w tej prowincji.

FdI zwiększyło także swój stan posiadania w radach regionów. Pod tym względem ugrupowanie kierowane przez Giorgię Meloni stało się zresztą trzecią siłą polityczną Włoch. Sama szefowa narodowców podkreśla zresztą, że jej partia jest jedynym stronnictwem ze stale rosnącą popularnością. Warto przypomnieć w tym kontekście wyniki ogólnokrajowych sondaży, według których FdI może liczyć średnio na 15-16 proc. poparcia.

Meloni nie jest jednak do końca zadowolona z wyniku. Jej zdaniem koalicja centroprawicy mogłaby odbić inne regiony, w tym poza wspomnianą Toskanią także Apulię. Udzieliła ona dosyć tajemniczego komentarza, twierdząc w nim, że nie wszyscy członkowie bloku „grali w jednej drużynie”. Szefowa narodowców dodała, iż „ktoś współpracuje razem z tymi, którzy chcą nas podzielić”.

Źródła: Il Giornale / Secolo d’Italia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s