Kościół Szwecji blokuje nacjonalistów

Alternatywa dla Szwecji chciała wystawić grupę nominacyjną do rad kościołów protestanckiego Kościoła Szwecji. Ostatecznie jego hierarchowie zablokowali ten pomysł, uzasadniając swoją decyzję zbieżnością nazwy nacjonalistów z inną organizacją społeczną. Zdaniem samej partii tak naprawdę Kościół Szwecji potwierdził swój politycznie poprawny charakter.

Kościół Szwecji jest pierwszą wspólnotą religijną, która zorganizowana jest w sposób demokratyczny. Z tego powodu rady diecezjalne czy parafialne są wybierane na wzór głosowania w wyborach parlamentarnych. Aby wziąć udział w elekcji należy być członkiem kościoła państwowego, a także mieć ukończone 16 lat. W wyborach biorą z kolei udział także całe partie polityczne.

Alternatywa dla Szwecji (Alternativ för Sverige, AfS) chciała być więc jedną z nich. W tym celu nacjonaliści zarejestrowali swoją grupę nominacyjną, jednak została ona ostatecznie zablokowana przez składającą się z czternastu członków krajową Radę Kościelną. Powodem ma być podobieństwo nazwy AfS do listy Alternatywy Obywatelskiej.

Ugrupowanie kierowane przez Gustava Kasselstranda zauważa, że Radzie Kościelnej nie przeszkadza zbieżność nazw Szwedzkich Demokratów i Socjaldemokratów, natomiast w wyborach parlamentarnych odrzucono podobne wątpliwości względem ugrupowania nazywającego się po prostu Alternatywa.

Nacjonaliści uważają więc, że decyzja Kościoła Szwecji jest motywowana politycznie. AfS i inne środowiska narodowe od dawna zarzucają protestanckiej wspólnocie jej związki z politycznie poprawnym lobby. Wszak obecnie Kościół Szwecji jest bardziej kojarzony z LGBT i imigrantami niż z chrześcijaństwem i tradycją. Świadczy o tym stały spadek liczby jego członków, nie identyfikujących się z prowadzoną przez kościół polityką socjaldemokratyczną.

Źródło: Alternatywa dla Szwecji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s