„Bracia Włosi” w nowym pakcie centroprawicy

Sojusz włoskiej centroprawicy od czasu wyborów parlamentarnych sprzed dwóch lat wyraźnie się rozluźnił. Teraz podpisano jednak nową umowę koalicyjną, o którą zabiegali przede wszystkim „Bracia Włosi”. Domagali się oni konsekwentnie jedności prawej strony oraz zaspokojenia oczekiwań włoskich wyborców.

System wyborczy we Włoszech wyraźnie promuje duże bloki polityczne. Z tego powodu centroprawica i centrolewica startują w dużych sojuszach, a tak było również przed dwoma laty. Ostatecznie koalicja centroprawicy co prawda się nie rozpadła, ale została mocno nadwątlona. Wszystko za sprawą antyimigracyjnej Ligi Północnej (LN), która przez kilkanaście miesięcy tworzyła rząd z Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S).

Działania podejmowane przez partię Matteo Salviniego były wielokrotnie krytykowane przez „Braci Włochów” (Fratelli d’Italia, FdI). Jednocześnie nacjonaliści podejmowali konstruktywne działania na rzecz dalszej współpracy centroprawicy. Ostatecznie udało im się doprowadzić do nowego porozumienia.

Jego sygnatariuszami poza LN i FdI jest też chrześcijańsko-demokratyczna partia Forza Italia, kierowana przez byłego premiera Silvio Berlusconiego. „Pakt przeciwko bałaganowi” zobowiązuje więc wszystkich sygnatariuszy do niewchodzenia w koalicje z włoską lewicą. Prawicowi wyborcy muszą mieć bowiem pewność, że ich wybrańcy będą dotrzymywać faktycznej umowy podpisanej właśnie ze swoim elektoratem.

Ponadto porozumienie ma opierać się na zmianach w konstytucji i reformie wymiaru sprawiedliwości, wzmacnianiu instytucji centralnych, a także jedności narodowej. W pewnej sprzeczności z tymi założeniami stoi jednak część umowy, która przewiduje poparcie dla autonomii regionu Wenecji Euganejskiej.

Źródła: Il Giornale / Il Messagero

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s