Bułgarscy nacjonaliści za zmianami konstytucyjnymi

Od początku lipca w Bułgarii trwają antyrządowe protesty, wymierzone w premiera Bojko Borisowa. Częścią jego rządu jest koalicja Zjednoczonych Patriotów, która krytycznie podchodzi do organizowanych demonstracji. Nacjonaliści opowiadają się jednak za zmianami konstytucyjnymi, aby podobne protesty nie wybuchały co kilka lat.

Protesty w Bułgarii w różnym wymiarze mają miejsce właśnie raz na parę lat. Po raz ostatni przybrały one masowy charakter na przełomie 2013 i 2014 roku. Teraz trwają one od początku lipca i są wymierzone we władze Borisowa. Demonstranci domagają się dymisji nie tylko jego, ale również prokuratora generalnego, a także rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

W tle protestów rozgrywa się konflikt pomiędzy premierem Borisowem a prezydentem Rumenem Radew, popierającym manifestacje. Pod koniec ubiegłego tygodnia szef bułgarskiego rządu zapowiedział rozwiązanie parlamentu, a także zwołanie Ustawodawczego Zgromadzenia Narodowego. Miałoby ono przyjąć projekt nowej konstytucji.

Do planów zmian w ustawie zasadniczej ustosunkowali się bułgarscy nacjonaliści. WMRO – Bułgarski Ruch Narodowy przede wszystkim sprzeciwia się pośpiechowi, uznając reformy konstytucyjne za zbyt ważne, aby mogły one być szybko uchwalone. Dopiero na początku września nacjonaliści przedstawią jednak swoje stanowisko odnośnie poparcia zmian w ustawie zasadniczej.

Ich zdaniem reformy proponowane przez parlament powinny zostać przegłosowane w ogólnokrajowym referendum. Tylko w ten sposób można spowodować, że podobne protesty nie będą wybuchały co kilka lat. W osiągnięciu tego celu ma pomóc właśnie zaangażowanie społeczeństwa w proces demokratyczny.

Źródło: WMRO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s