Kontrowersyjna czystka w Zjednoczeniu Narodowym

Zjednoczenie Narodowe przygotowuje się do kolejnych wyborów samorządowych we Francji. Z tej okazji szefowa partii, Marine Le Pen, zdecydowała o zmianach w strukturze mającej przygotować listy wyborcze. Część polityków usuniętych z komisji inwestytury nie kryje rozgoryczenia, oskarżając lider narodowców o „mechaniczną czystkę”.

Francja w bieżącym i w przyszłym roku wyborami stoi. Na wiosnę odbyły się wybory do rad miejskich i rad gmin, natomiast 2021 rok to elekcja do rad regionów i departamentów. Praktycznie wszystkie ugrupowania przygotowują się do wymienionych głosowań już w tej chwili, a wśród nich również Zjednoczenie Narodowe (Rassemblement national, RN).

Na razie sposób w jakim odbywa się ten proces wzbudza duże kontrowersje wśród członków ugrupowania. Le Pen zaczęła bowiem od czystki w komisji inwestytury. To właśnie ona ma odpowiadać za wyłonienie ośmiu tysięcy kandydatów w wyborach do rad departamentów, a także blisko osiemnastu list w elekcji do rad regionów.

Wśród polityków usuniętych ze wspomnianej komisji znajdują się znane postacie, takie jak Nicolas Bay, Gilbert Collard czy Hélène Laporte. Pierwsza z wymienionych osób to były sekretarz partii, z kolei pozostała dwójka pełni obecnie funkcje posłów do Parlamentu Europejskiego.

Jak przyznał sam Collard, dowiedział się on o decyzji Le Pen z mediów. Z tego powodu skrytykował on partyjną szefową, bo jego zdaniem o podobnych decyzjach powinno się przynajmniej uprzedzać członków partyjnych struktur. Europoseł przyznał, że w związku z zaistniałą sytuacją zadzwonił do szefowej RN i zagroził odejściem z kierownictwa ugrupowania, ale został przez nią poproszony, aby tego nie robił. Collard domaga się jednak lepszego traktowania.

Rzecznik narodowców, Sébastien Chenu, potwierdził usunięcie sześciu członków komisji inwestytury. Zaprzeczył jednak, aby było to związane z czystką przeprowadzaną przez Le Pen. Celem takich działań miało być stworzenie silnej struktury, która podoła wyczerpującemu zadaniu dobrania kilku tysięcy kandydatów w zbliżających się wyborach.

Źródła: Paris Match / Le Monde / La Depeche

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s