Lider ‚Naszej Ojczyzny” wyrzucił tęczową flagę

Liberalne władze Budapesztu zawiesiły tęczową flagę na dzielnicowym ratuszu, w ten sposób okazując solidarność z ruchem LGBT. Została ona jednak zdjęta i wyrzucona do śmieci przez polityka nacjonalistycznej „Naszej Ojczyzny”. Előd Novák został z tego powodu zatrzymany przez policję.

Na jesieni ubiegłego roku wybory samorządowe w stolicy zostały przegrane przez centroprawicowy Fidesz. Władzę przejął więc nowy burmistrz, czyli Gergely Karácsony, współprzewodniczący liberalnej partii Dialog dla Węgier (PM). W ramach swoich rządów postanowił on powiesić na stołecznym ratuszu tęczową flagę, by w ten sposób solidaryzować się z ruchem LGBT, który z powodu koronawirusa nie mógł zorganizować dorocznej „parady równości”.

Decyzja władz stolicy Węgier od początku nie podobała się środowiskom kibicowskim oraz szeroko pojętej prawicy. Za przykładem burmistrza całego miasta poszły jednak niektóre dzielnice rządzone przez liberalno-lewicową opozycję. Także one umieściły na swoich fasadach tęczowe flagi.

Sprawy w swoje ręce postanowił więc wziąć wspomniany Novák. Były poseł wraz ze swoim współpracownikiem pojawił się przed ratuszem dzielnicy Újbuda, bo to ona zaplanowała w tym roku najwięcej „tęczowych” wydarzeń. Novák zdjął flagę ruchu LGBT z masztu przed ratuszem, a następnie wyrzucił ją do kosza na śmieci.

Działania jednego z liderów Ruchu „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk Mozgalom, MHM) nie spodobały się jednak węgierskiej policji, zawiadomionej przez lokalny samorząd. Novák został więc zatrzymany i obecnie grozi mu do dwóch lat więzienia. Dodatkowo pobrano próbki jego DNA oraz przeprowadzono rewizję w jego domu.

Sam polityk przypomina, że niedawno udowodnił stołecznym policjantom, iż znacząco spadła ich skuteczność w wykrywaniu przestępstw. Były parlamentarzysta Jobbiku zauważa więc spore zaangażowanie policji w obronę tęczowej flagi, gdy nie jest ona w stanie ścigać groźnych przestępców.

Źródła: Magyar Nemzet / Kuruc.info

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s