Serbscy nacjonaliści poza parlamentem

Po czterech latach zasiadania w parlamencie pożegnała się z nim Serbska Partia Radykalna, której nie udało się przekroczyć progu wyborczego. Ruch Dveri podobnie jak większość opozycji postanowił natomiast zbojkotować głosowanie, zarzucając władzom doprowadzenie do upadku demokracji w Serbii.

Serbska Partia Radykalna (Srpska radikalna stranka, SRS) po przeliczeniu ponad 92 proc. głosów może liczyć jedynie na 2 proc. głosów, a więc po czterech latach spędzonych w Skupsztinie ponownie znalazła się poza parlamentem.

Bardzo słabego wyniku nie skomentował lider SRS, Vojislav Šešelj. Zamiast niego przed dziennikarzami wystąpił wiceprezes radykałów Miljan Damjanović, nie kryjąc swojego rozczarowania wynikiem. Jego zdaniem jest on przede wszystkim winą rządzących, którzy chcieli obniżyć wynik SRS za wszelką cenę, ponieważ partia była „jedyną opozycją wobec reżimu”.

W parlamencie nie znajdą się też przedstawiciele ruchu Dveri. Jako część koalicji opozycyjnej Sojusz dla Serbii (SZS) zbojkotowali oni wybory parlamentarne. Lider partii Boško Obradović uważa, że rząd centroprawicowej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) i Socjalistycznej Partii Serbii (SPS) stracił tym samym legitymizację społeczeństwa, stąd też powołany powinien zostać rząd techniczny. Powinien on między innymi przygotować Serbię do nowych wyborów.

SNS i SPS otrzymały we wczorajszych wyborach parlamentarnych w sumie 73,5 proc. głosów, a więc będą miały 221 mandatów w liczącym 250 miejsc Zgromadzeniu Narodowym.

Źródła: Dveri / „Danas”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s