Meloni: Europa chce rzucić Włochy na kolana

Rozwój koronawirusa i brak zdecydowanych działań Unii Europejskiej podkopał wiarę w nią nawet u największych jej entuzjastów we Włoszech. Przewodnicząca „Braci Włochów” Giorgia Meloni uważa, że brak pomocy ze strony Brukseli ma służyć rzuceniu Rzymu na kolana, czyli przede wszystkim wykupieniu za bezcen strategicznych włoskich aktywów.

Parlamentarzystka zauważa paradoks UE, w której każdy ma możliwość swobodnego poruszania się, ale jednocześnie państwa członkowskie nie mają wspólnych mechanizmów w przypadku pojawienia się groźnej pandemii. Nie istnieje jeden system rejestracji zarażeń i spowodowanych nimi ofiar, ponieważ każdy robi to co żywnie mu się podoba. Nikt nie chce tym samym zauważyć, że inne narody mogły ukryć liczbę chorujących i ofiar, natomiast cała uwaga skupiła się własnie na Włoszech.

Dopóki koronawirus był tylko włoskim problemem, dopóty Komisja Europejska przeznaczyła na związane z nim koszty (w tym na badania) około 200 milionów euro. Jak zauważa Meloni, teraz unijne instytucje zamierzają przeznaczyć miliardy euro na walkę ze skutkami epidemii, ponieważ zaczęła ona zagrażać także Francji i Niemcom.

Bruksela nie była równie skora do pomocy, gdy poprosił o nią Rzym. Europejski Bank Centralny nie podjął bowiem żadnych działań w celu przeciwdziałania katastrofie na włoskich rynkach finansowych. Stało się wręcz przeciwnie, bo szefowa banku, Christine Lagarde, powiedziała wprost, że rolą jej instytucji nie jest udzielenie pomocy krajom dotkniętym wirusem walczącym na rynkach ze swoim długiem.

Zdaniem szefowej „Braci Włochów” (Fratelli d’Italia, FdI) Lagarde jako była prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego wie doskonale, że podobne słowa mogły jedynie wywołać panikę na rynkach – tak się zresztą stało, bo w zaledwie kilka godzin notowania giełdowe spadły średnio o prawie 17 pkt proc.

Meloni nie uważa więc, że szefowa Europejskiego Banku Centralnego popełniła gafę. Jej zdaniem było to celowe działanie, aby w ten sposób rzucić Włochy na kolana i w ostateczności doprowadzić do sprzedania przez nie po atrakcyjnych cenach wszystkich strategicznych aktywów. Zmuszając jednocześnie Włochów do szybkiej spłaty wszystkich długów, eurogrupa jednoznacznie stanęła po stronie interesu Niemiec.

Źródło: Secolo d’Italia / L’Opinionista

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s