„Moc Narodu w Jedności” na ulicach Wilna

Z okazji trzydziestej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę, ulicami Wilna przeszedł tradycyjny przemarsz litewskich nacjonalistów. Podobnie jak podczas święta narodowego z okazji powstania państwa litewskiego po I wojnie światowej, organizatorzy zwracali uwagę na konieczność obrony litewskiego dziedzictwa historycznego.

Demonstrację w litewskiej stolicy zorganizował Związek Narodowców i Republikanów (Tautininkų ir respublikonų sąjungos, TRS), a kilkuset jego uczestników przeszło Aleją Giedymina na Plac Łukiski, czyli największy plac w Wilnie.

Nacjonaliści nieśli ze sobą portrety bohaterów litewskiej historii najnowszej oraz banery z hasłami nawiązującymi do najnowszej historii kraju. Wśród uczestników tradycyjnego marszu w rocznicę podpisania Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego widoczne były również flagi innych państw, ponieważ w Wilnie pojawiły się delegacje europejskich ugrupowań prawicowych.

Wśród zagranicznych gości znaleźli się działacze Ogólnoukraińskiego Zjednoczenia ‚Swoboda”, Alternatywy dla Niemiec, a także pozostali nacjonaliści z Białorusi, Estonii, Łotwy czy Ukrainy.

Źródło: Alkas.lt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s