Meloni wzywa do powstrzymania spekulantów

Szefowa „Braci Włochów” Giorgia Meloni obawia się paniki inwestorów związanej z koronawirusem, którego epidemia paraliżuje Włochy. Z tego powodu wzywa ona do zamknięcia giełdy w Mediolanie, a przynajmniej do zakazania sprzedaży krótkiej będącej najczęściej wykorzystywaną przez spekulantów metodą.

Wiele kontrowersji wzbudzi dekret wydany przez centrolewicowy rząd Giuseppe Conte. Zamknięcie regionu Lombardii spowodowało panikę we włoskim społeczeństwa, a może ona zebrać swoje żniwo w wielu dziedzinach życia. Oczywiście na epidemii cierpi przede wszystkim włoska gospodarka, ale może ona ponieść jeszcze większe straty przez nieodpowiedzialny obrót giełdowy.

Właśnie dlatego Meloni zwróciła się do rządzących z apelem o zamknięcie Włoskiej Giełdy Papierów Wartościowych w Mediolanie. To właśnie nieodpowiedzialny obrót giełdowy może jej zdaniem „rzucić Włochów na kolana”. Zawieszając działanie giełdy można byłoby więc „ustąpić miejsca metabolizowaniu najnowszych środków i ograniczyć najbardziej irracjonalne zachowania”.

Jeśli giełda nie zostanie jednak zamknięta, wówczas „Bracia Włosi” (Fratelli d’Italia, FdI) domagają się zakazu przeprowadzenia sprzedaży krótkiej. Polega ona bowiem na zbyciu papierów wartościowych, które w momencie transakcji nie należą jeszcze do osób je sprzedających. Właśnie w ten sposób kosztem gospodarki najbardziej wzbogacają się wszelkiego rodzaju spekulanci, żerujący na panice wśród mniejszych inwestorów.

Źródło: Secolo d’Italia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s