„Nasza Ojczyzna” przeciwko cygańskiej przestępczości w Miszkolcu

Kilkuset działaczy i zwolenników węgierskiego ruchu „Nasza Ojczyzna” wyszło w weekend na ulice Miszkolca, aby w ten sposób zaprotestować przeciwko bierności władz wobec przestępczości generowanej przez mniejszość romską. Nacjonaliści są zwłaszcza zaniepokojeni działalnością partii chcącej stworzyć autonomię w czterech węgierskich komitatach.

Demonstracja pod siedzibą lokalnych władz w Miszkolcu została zorganizowana nieprzypadkowo. Kilka dni temu w pobliskiej wsi Sály zginęła bowiem 61-letnia kobieta, która została zabita we własnym domu przez 21-letniego Cygana. Blisko pół tysiąca osób po pikiecie w Miszkolcu przeniosło się właśnie do tej miejscowości, aby upamiętnić zabitą kobietę przez zapalenie świec pod jej domem.

Protest w Miszkolcu został zorganizowany przez partię „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk Mozgalom, MHM), a wzięli w nim udział również przedstawiciele Betyárseregu oraz Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM). W Sály przeciwko nacjonalistom manifestowała z kolei grupa około 100 Cyganów, którzy zostali jednak otoczeni przez policję.

Szef MHM László Toroczkai zwracał głównie uwagę na zagrożenie ze strony organizacji plemiennych. To właśnie one mają odpowiadać za powstanie stref bezprawia, do których nie mogą wjechać policjanci, strażacy czy ratownicy medyczni. Niedawno jedna z karetek nie mogła dojechać do osoby potrzebującej pomocy, bo z powody wyżej wspomnianych problemów musiała czekać na policyjną eskortę.

Ponadto nacjonaliści są zaniepokojeni działalnością Romskiej Partii Demokratycznej reprezentującej Cyganów, którzy chcą faktycznego oderwania od Węgier czterech komitatów. W ten sposób pozbawią oni kontroli państwa nad tym obszarem, jednocześnie uzyskując pieniądze z kieszeni podatników.

Źródła: Hungary Today / HirTV

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s