Nowy przewodniczący Jobbiku

Po rezygnacji poprzedniego kierownictwa, Jobbik przez kilka miesięcy de facto nie miał przewodniczącego. W weekend na to stanowisko wybrano Pétera Jakaba, dotychczasowego szefa klubu parlamentarnego partii, który zapowiedział zerwanie z polityką współpracy z ugrupowaniami lewicowo-liberalnymi na rzecz samodzielnego docierania do węgierskich wyborców.

Warto przypomnieć, że w maju 2018 roku w Jobbiku doszło do poważnych zmian, które zaowocowały między innymi rozłamem w ugrupowaniu. Właśnie wówczas nowym przewodniczącym został Tamás Sneider, zastępując na tym stanowisku po dwunastu latach Gábora Vonę. Słaby wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego spowodował naciski na ustąpienie Sneidera.

Na jesieni odrzucono między innymi propozycję, aby dotychczasowy przewodniczący Jobbiku sprawował swoją funkcję jeszcze przez dwa i pół roku. Ostatecznie w ten weekend w Budapeszcie odbył się kongres ugrupowania, podczas którego na jego szefa wybrano właśnie Jakaba. Był on przy tym jedynym kandydatem na te stanowisko. Jego pierwszym zastępcą został europoseł Márton Gyöngyösi, a w zarządzie partii znaleźli się Ander Balázs, Róbert Dudás, László György Lukács, Anita Kőrösi Potocska, György Szilágyi i Dániel Z. Kárpát.

Podczas konferencji prasowej po swoim wyborze, Jakab zapowiedział, że Jobbik będzie pozycjonował siebie jako prawicową partię nacjonalistyczną, chrześcijańską i konserwatywną. Jednocześnie partia ma skupiać się na najważniejszych sprawach związanych z codziennym życiem Węgrów, stąd zamierza być merytoryczną opozycją wobec rządów Fideszu.

Najwięcej kontrowersji w ciągu ostatnich trzech lat wzbudzała kooperacja Jobbiku z partiami lewicowo-liberalnymi. Vona i Sneider uważali, że w ten sposób bronią węgierskiej demokracji przed autorytarnymi zapędami premiera Jakab nie widzi z kolei możliwości współpracy z osobami, „które przez ostatnie trzydzieści lat okradały Węgry”. Między innymi z tego powodu wypowiedział się on krytycznie na temat kooperacji z byłym socjalistycznym premierem Ferencem Gyurcsánym, którego katastrofalne rządy doprowadziły do triumfu Fideszu.

Źródła: Dailynewshungary.com / Hirado.hu / Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s