Nie będzie referendum Jobbiku o karach za dręczenie zwierząt

Narodowa Komisja Wyborcza na Węgrzech odrzuciła najnowszą inicjatywę referendalną Jobbiku, doszukując się w niej „ukrytej poprawki” do tamtejszej ustawy zasadniczej. Ugrupowanie opowiadało się bowiem za głosowaniem w sprawie zaostrzenia kar dla osób dręczących zwierzęta.

Na początku grudnia przedstawiciele nacjonalistów ogłosili, że będą domagali się zaostrzenia obowiązującego Kodeksu karnego, aby w ten sposób bardziej surowo karać osoby dopuszczające się znęcania nad zwierzętami. Choć wcześniej kilkukrotnie przegłosowywano podobne zmiany, zdaniem Jobbiku ostatecznie przez rządzący Fidesz nie egzekwowano należycie prawa.

Z tego powodu partia wyszła z inicjatywą referendalną, w której to węgierscy obywatele opowiedzieliby się za zmianami w Kodeksie karnym pozwalającymi na karanie więzieniem sprawców najcięższych przestępstw. Wniosek o przeprowadzenie głosowania posłowie Jobbiku zgłosili do Narodowej Komisji Wyborczej (NHB).

Ta ostatecznie zdecydowała się zablokować inicjatywę. Zasiadający w niej sędziowie uznali, że przegłosowanie propozycji Jobbiku spowodowałoby wdrożenie „ukrytej poprawki” do konstytucji. Surowsze karanie przemocy wobec zwierząt w stosunku do innych przestępstw miałoby rzekomo spowodować, iż ich życie stałoby się ważniejsze od życia ludzkiego. Jednocześnie stwarzałoby to dysproporcję między niektórymi orzeczeniami sądów.

Źródło: Jobbik / 444.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s