Prokurator chce uniewinnienia Złotego Świtu

Grecka prokuratura zmieniła swoje stanowisko wobec liderów Złotego Świtu, zatrzymanych ponad sześć lat temu w związku z oskarżeniami o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Zdaniem śledczych zarzuty te nie są poparte dowodami, dlatego powinni oni zostać z nich oczyszczeni.

Czołowi przywódcy Złotego Świtu trafili do aresztu pod koniec października 2013 roku. Zarzucano im wówczas, że kierują oni de facto organizacją przestępczą, odpowiadającą za szereg poważnych naruszeń prawa z zabójstwami włącznie. Chodziło głównie o zasztyletowanie w jednym z klubów anarchistycznego rapera, czego miał dokonać sympatyk narodowych radykałów, a także o zabicie pakistańskiego imigranta. Poza tym mieli oni też odpowiadać za szereg innych ataków na działaczy lewicy oraz obcokrajowców.

Przez wiele miesięcy liderzy greckich nacjonalistów przebywali więc w areszcie, a część z nich spędziła za kratkami blisko półtora roku. Sam proces przed sądem rozpoczął się na wiosnę 2015 roku i trwa do dzisiaj.

W środę niespodziewanie grecka prokuratura złożyła wniosek do sądu, aby uniewinnił on liderów Złotego Świtu. Śledczy nie mają bowiem dowodów, które wskazywałyby na odpowiedzialność polityków za czyny dokonywane przez ich sympatyków. Zwolennicy idei narodowych radykałów działali więc niezależnie od ugrupowania, natomiast grecki kodeks karny nie przewiduje kar dla partii politycznych za czyny motywowane ideowo przez ich zwolenników. Ponadto nieprzekroczenie progu wyborczego przez Złoty Świt świadczy, że chociażby zabójstwo wspomnianego rapera tak naprawdę zaszkodziło stronnictwu.

Źródło: Kathimerini

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s