„Nasza Ojczyzna” i liberałowie kłócą się o krzyż

W ubiegły piątek węgierscy nacjonaliści z ruchu „Nasza Ojczyzna” ustawili krzyż w centrum Budapesztu, aby za jego pośrednictwem przypomnieć o religijnym wymiarze świąt Bożego Narodzenia. Stało się tak wbrew burmistrzowi dzielnicy wywodzącemu się z liberalnej partii Momentum, który nie wydał na to zgody.

Przez lata w czasie Adwentu podobną akcję przeprowadzał Jobbik, stawiając krzyże najczęściej w pobliżu hipermarketów. Właśnie w ten sposób nacjonaliści podkreślają, że Boże Narodzenie jest przede wszystkim świętem chrześcijańskim, a nie konsumpcyjnym. Tę tradycję kontynuuje więc obecnie ugrupowanie „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk).

W ubiegły piątek w Budapeszcie zorganizowała ona specjalną uroczystość, w której wzięli udział katolicki ksiądz, ewangelicki pastor oraz posłowie i działacze ruchu. Ustawili oni więc podwójny krzyż i zapalili świece adwentowe, czyniąc to naprzeciw dworca kolejowego Budapest- Nyugati.

Krzyż został postawiony wbrew stanowisku burmistrza dzielnicy Terézváros. Tamás Soproni z liberalnego ruchu Momentum nie wyraził zgody na przeprowadzenie akcji przez nacjonalistów, ponieważ jego zdaniem w centrum węgierskiej stolicy jest zbyt duże natężenie ruchu pieszego i drogowego. Zdaniem „Naszej Ojczyzny” Soproniemu tak naprawdę przeszkadzała jednak sama obecność chrześcijańskiego krzyża.

Sam Soproni twierdzi, że przekazał sprawę nielegalnej instalacji do rozpatrzenia dzielnicowej komendzie policji. Poza tym zapowiedział on, iż na podlegającym mu terenie nie będzie miejsca dla „reklamy nazistowskiej partii skrywającej się za symbolami religijnymi”.

Źródła: Patriota.info / Mandiner.hu / HVG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s