Wiceszef UNA-UNSO zatrzymany w Polsce

Polska Straż Graniczna zatrzymała dzisiaj Ihora Mazura, wiceszefa partii Ukraińskie Zgromadzenie Narodowe – Ukraińska Samoobrona Ludowa. Aresztowania dokonano w związku z wnioskiem złożonym przez Rosję do Interpulu, ponieważ ukraiński nacjonalista jest oskarżony o udział w pierwszej wojnie czeczeńskiej po stronie zwolenników niepodległości Czeczenii.

Według Ukraińskiego Zgromadzenia Narodowego – Ukraińskiej Samoobrony Ludowej (UNA-UNSO) jego wiceszef przyjechał do Polski na zaproszenie Beaty Mazurek, wicemarszałek Sejmu i działaczki Prawa i Sprawiedliwości. Mazur obecnie pełni na Ukrainie funkcję odpowiednika współpracownika polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Straż Graniczna zatrzymała go z powodu wniosku Federacji Rosyjskiej złożonego do Interpolu. Rosjanie zdecydowali się umieścić wiceprezesa UNA-UNSO na liście osób poszukiwanych na skalę międzynarodową, bo w czasie I wojny czeczeńskiej miał on brać udział w walkach na Placu Minutka w Groznym.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami, polskie organy ścigania muszą wystąpić do swoich rosyjskich odpowiedników o konkretne dokumenty, natomiast o przekazaniu weterana walk w Donbasie stronie rosyjskiej zadecyduje polski sąd.

Źródło: UNA-UNSO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s