Korpus Narodowy ulega Zełenskiemu

Ochotnicy walczący w Donbasie z ramienia Korpusu Narodowego zdecydowali się wycofać ze swoich pozycji, jakie zajmowali w miejscowości Zołote. Zdaniem ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego czynili to jednak nielegalnie, dlatego w sobotę domagał się od nich opuszczenia tego terenu.

Zełenski dokładnie 1 października zaakceptował w białoruskim Mińsku tak zwaną „formułę Steinmeiera”, czyli plan rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy na warunkach ustalonych przez niemieckiego prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Na mocy tego porozumienia w Donbasie mają zostać przeprowadzone wybory lokalne, zaś region zajmowany obecnie przez prorosyjskich powstańców ma otrzymać specjalny status terytorialny.

W sobotę (26.10) ukraiński prezydent udał się w związku z tym na linię frontu, a dokładniej pod miejscowość Zołote w obwodzie ługańskim. Właśnie tam stacjonowały bowiem oddziały ochotników związane z Korpusem Narodowym i batalionem „Azow”, które według obecnego dowództwa ukraińskiej armii przebywają tam nielegalnie. Wojskowi twierdzą, że radykalni nacjonaliści nie podlegają Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, stąd stacjonując tam z bronią łamią ukraińskie prawo.

W emocjonalnej rozmowie z przedstawicielami Korpusu Narodowego, Zełenski wezwał ich do opuszczenia dotychczas zajmowanych stanowisk. Jego zdaniem Ukraińcy chcą wycofania wojsk z linii frontu w Donbasie, aby w ten sposób w końcu zatrzymać trwającą już prawie sześć lat wojnę. Ponadto zbywał on twierdzenia nacjonalistów, że wspomniane wcześniej porozumienie podpisał z „terrorystami” okupującymi ukraińskie ziemie.

Nacjonaliści zapowiadali, że mimo nagabywań Zełenskiego nie zamierzają wycofywać się z Zołotych. Wczoraj (27.10) ukraińskie MSW poinformowało jednak o opuszczeniu stanowisk przez uzbrojone grupy, przy czym w miejscowości dalej pozostali nieuzbrojeni nacjonaliści. W celu zapobieżenia ewentualnym napięciom w rejon mają zostać wysłane dodatkowe jednostki Gwardii Narodowej.

Źródła: 112.ua / Korrespondent.net

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s