Posłowi „Naszej Słowacji” odebrano mandat

Milan Mazurek jako pierwszy parlamentarzysta w historii Słowacji został pozbawiony swojego mandatu poselskiego. Działacz Partii Ludowej „Nasza Słowacja” usłyszał bowiem wyrok za rzekome podżeganie do nienawiści rasowej i narodowościowej, do czego miało dojść podczas audycji radiowej sprzed trzech lat.

Sąd Najwyższy Republiki Słowacji, rozpatrując zażalenie na wcześniejszy wyrok, zdecydował o uznaniu Mazurka winnym złamania prawa w zakresie zniesławienia rasy, narodu i osób o innych przekonaniach. Poseł Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana Naše Slovensko, L’SNS) w wywiadzie dla jednej z rozgłośni internetowych, którego udzielił przed trzema laty, miał krytykować przekazywanie dużych kwot na świadczenia dla społeczności cygańskiej.

Zgodnie z prawem obowiązującym u naszych południowych sąsiadów, osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu nie może pełnić funkcji parlamentarzysty. Właśnie dlatego jego mandat posła do Rady Najwyższej Republiki Słowacji został wczoraj wygaszony.

Nacjonaliści komentując wyrok sądu stwierdzili, że ich ugrupowanie z każdym dniem jest coraz silniejsze, stąd wymiar sprawiedliwości jedynie wzmocni ich w wytężonej pracy. Sam wyrok jest natomiast emanacją braku rządów prawa na Słowacji.

Źródło: Nasza Słowacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s