Rozłam w „Naszej Ojczyźnie”

Współzałożyciele węgierskiego ruchu „Nasza Ojczyzna” postanowili odejść z założonego przed niecałym rokiem ugrupowania. Ich zdaniem kierownictwo partii w ostatnich miesiącach popełniło kilka poważnych błędów, zaś spora część członków działa wbrew jej deklaracji założycielskiej i de facto podąża drogą przyjętą kilka lat temu przez Jobbik.

Wśród polityków opuszczających „Naszą Ojczyznę” (Mi Hazánk Mozgalom, MHM) znalazł się jej wiceprezes Gábor Ferenczi, który jest burmistrzem miejscowości Devecser i w przeszłości był posłem Jobbiku. W oświadczeniu opublikowanym na Facebook’u poinformował on, iż kierownictwo partii w ostatnich miesiącach popełniło sporo błędów, a przede wszystkim nie podjęło ważnych decyzji strategicznych w zakresie jej kierunku ideowego oraz komunikacji z wyborcami.

Ustępujący wiceprezes MHM dodał, że wielu działaczy tego ugrupowania cechuje się poważnymi osobistymi słabościami, zaś zasada koleżeństwa nie dotyczy wszystkich jego członków. W szeregach partii rozsiewane są bowiem plotki na temat wybijających się jednostek, których talenty mogłyby zagrażać pozycji ich niektórych partyjnych kolegów. Ferenczi jednocześnie zamierza dalej działać w węgierskim ruchu narodowym, ponieważ jego zdaniem Węgrzy potrzebują nacjonalistycznej alternatywy dla obecnej sceny politycznej.

Z ugrupowania odchodzi również kilku jego regionalnych liderów. Imre Orbán kierujący strukturami „Naszej Ojczyzny” w okręgu Veszprém stwierdził, że „poczuł się jak piłkarz, którzy przechodzi z wyższej ligi do niższej, ale jego drużyna nie ma potencjału wspiąć się na wyższy szczebel”. Jego zdaniem stery ugrupowania przejmują osoby niekompetentne, zaś cała partia podąża drogą obraną kilka lat temu przez Jobbik.

Tę ostatnią kwestię rozwinęła Barna Bartha, szefowa struktur MHM w okręgu Cegléd, według której w stronnictwie roi się od osób wyrzuconych z Jobbiku przez swoją niekompetencję. Tym samym ruch idzie w odwrotnym kierunku niż deklarował to w swojej deklaracji założycielskiej.

Źródła: Alfahir.hu / Magyar Hang

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s