Fińscy nacjonaliści drudzy w wyborach

Drugi wynik w wyborach parlamentarnych w Finlandii uzyskała nacjonalistyczna Partia Finów, na którą zagłosowało ponad pół miliona wyborców. Liderzy ugrupowania podkreślają, że to efekt zaufania jakie otrzymał ich program dotyczący rozwoju narodu i sprawiedliwości.

Partia Finów (Perussuomalaiset, PS) otrzymała dokładnie 538,731 głosów, czyli 17,5 proc. wszystkich oddanych, dlatego w nowym składzie parlamentu będzie reprezentowana przez 39 posłów. Tylko jednego parlamentarzystę więcej do Eduskunty wprowadzili zwycięscy socjaldemokraci, którzy dostali nieco ponad siedem tysięcy głosów więcej od nacjonalistów.

W swoim powyborczym komunikacie PS podkreśliło, że tak dobry wynik wyborczy jest rezultatem zaufania ze strony Finów, którym bliski ma być program budowy sprawiedliwego społeczeństwa szanującego pracę i przedsiębiorczość, a także konieczność duchowego rozwoju jednostki.

Liderzy nacjonalistów zapowiadają, że w pierwszej kolejności będą walczyć o większą przejrzystość fińskiej polityki, czyli głównie o lepsze informowanie społeczeństwa na temat pracy wybranych przez nich parlamentarzystów. Ponadto PS będzie podejmować inicjatywy legislacyjne prezentujące proponowane przez nich konkretnie rozwiązania.

Źródła: Partia Finów / Suomen Uutiset

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s