Złoty Świt pamięta o Katyniu

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na stronie internetowej greckiego Złotego Świtu ukazał się artykuł poświęcony działaniom Sowietów. Nacjonaliści zauważają, że wymordowanie polskiej elity było dziełem największego współczesnego zbrodniarza, Józefa Stalina, zaś znaczny udział w tuszowaniu całej sprawy miały Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Artykuł poświęcony zbrodni katyńskiej opisuje cały kontekst wymordowania polskich oficerów, podkreślając choćby cechę charakterystyczną dla działań NKWD jakim było mordowanie ludzi poprzez strzał w tył głowy. Złoty Świt zwraca też uwagę na poufny list Berii do Stalina z 1940 roku, w którym opisuje on polskich oficerów jako „wrogów władzy sowieckiej, pełnych nienawiści do sowieckiego systemu”.

Greccy nacjonaliści opisując tuszowanie prawdy o Katyniu wspominają też o stanowisku Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, które wraz z „radzieckim komitetem badawczym” w 1944 roku również zrzucały odpowiedzialność za zbrodnię na niemiecki Wermacht, choć doskonale wiedzieli o działaniach podjętych w tej sprawie przez sowieckie NKWD.

Największym problemem według Złotego Świtu miało być stanowisko Wielkiej Brytanii. Tamtejszy premier Winston Churchill nie poparł stanowiska polskiego rządu na uchodźstwie dotyczącego dogłębnego zbadania tragedii, lecz przychylił się do sowieckiej wersji wydarzeń i zapewnił ZSRR, że sprzeciwi się ekshumacji ofiar przez międzynarodowy Czerwony Krzyż. Jednocześnie Churchill miał manipulować w tej sprawie amerykańskim prezydentem Franklinem D.Rooseveltem.

Autor tekstu, emerytowany nauczyciel Giorgios Dimitrakopoulos zauważa, że radziecki przywódca Michaił Gorbaczow w 1990 roku przyznał się do odpowiedzialności NKWD za zbrodnię katyńską, podczas gdy na świecie dalej jest ona uważana za „zbrodnię nazistowską”. Z tego powodu pyta on, jak wiele podobnych wydarzeń dokonanych przez Sowietów i Aliantów do dzisiaj ma podobny status.

Źródło: Złoty Świt 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s