Serbowie upamiętnili bombardowania NATO

Serbska Partia Radykalna zorganizowała wiec upamiętniający ofiary bombardowań dokonanych przez NATO w 1999 roku, natomiast ruch Dveri wydał z tej okazji specjalne oświadczenie. Oba nacjonalistyczne ugrupowania nie tylko potępiły występujące do dzisiaj skutki ataku sprzed dwudziestu lat, ale dodatkowo sprzeciwiły się jakimkolwiek kontraktom ze strukturami euroatlantyckimi.

Działacze i sympatycy Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka, SRS) zebrali się w centrum Belgradu, zaś lider ugrupowania Vojislav Šešelj z okazji dwudziestej rocznicy bombardowań postanowił własnoręcznie spalić flagi NATO oraz Unii Europejskiej. Podkreślił on bowiem, że w 1999 roku na terytorium Serbii doszło do brutalnego bombardowania kraju i zabicia wielu serbskich dzieci.

Według Šešelja pakt NATO jest jednocześnie paktem agresora, który postanowił zmiażdżyć aspiracje Serbii oraz Republiki Serbskiej w Bośni i Hercegowinie. Lider SRS dodał, że nie wolno o tym zapominać, zaś serbski naród nie powinien nigdy uczestniczyć w sojuszu mającym na celu napaści na inne narody. Same NATO, a także UE,  mają być zresztą porozumieniami skupiającymi wszystkich najbardziej zaciekłych wrogów Serbii, dlatego Serbia powinna postawić na integrację z Rosją i Eurazjatycką Unią Gospodarczą.

Šešelj odniósł się również do wyroku Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który kilka dni temu skazał na dożywocie Radovana Karadžicia, czyli politycznego przywódcę bośniackich Serbów. Według niego w całym procesie nie udowodniono mu winy, a spędzi on resztę życia w więzieniu na podstawie nieprawdziwych doniesień o ludobójstwie. Szef SRS skrytykował przy tym serbskiego prezydenta Aleksandara Vučicia, zapowiadając mu wysłanie jego książki o rzekomej masakrze w Srebrenicy, aby „trochę się douczył”.

Ruch Dveri wydał natomiast specjalne oświadczenie na temat 20. rocznicy bombardowań NATO, w którym przypomniał głównie o tragicznych skutkach działań Sojuszu. Zarząd ugrupowania podkreślił, że z powodu uranu zawartego w zrzuconych wówczas bombach to właśnie Serbia jest niechlubnym liderem Europy pod względem liczby osób chorujących na nowotwory złośliwe. Dodatkowo do dzisiaj nie wiadomo tak naprawdę ile ofiar pochłonęły ataki ze strony euroatlantyckiego lotnictwa.

Nacjonaliści zauważają dodatkowo, że NATO dokonało bezprecedensowego od czasów II wojny światowej ataku na suwerenne państwo, zaś do dzisiaj nikt nie przeprosił Serbów za tamte wydarzenia. Z tego powodu Dveri uznaje Sojusz za organizację przestępczą i sprzeciwia się jakimkolwiek formom uczestnictwa w tym porozumieniu.

Naloty NATO na Serbię trwały od 24 marca do 10 czerwca 1999 roku. Szacuje się, że w ich wyniku zginąć mogło nawet 2,5 tysiąca Serbów i Czarnogórców, natomiast straty materialne mogły wynieść od 30 do nawet 120 miliardów dolarów.

Źródła: Dveri / Kurir 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s