Nacjonaliści uczcili łotewskich legionistów

Jak co roku w Rydze odbyła się manifestacja upamiętniająca antykomunistyczny ruch oporu na Łotwie. Poza weteranami Legionu Łotewskiego Waffen SS uczestniczyli w niej działacze tamtejszego Zjednoczenia Narodowego, zaś wszyscy odcinali się od totalitarnych ustrojów nazizmu i komunizmu.

Łotewskie środowiska narodowe oraz weterani II wojny światowej od lat organizują demonstrację, która upamiętnia ich bohaterów walczących z wrogiem jakim przed ponad siedemdziesięcioma laty był Związek Radziecki i reprezentowana przez niego Armia Czerwona. Jednocześnie uczestnicy sobotniego marszu w centrum Rygi odcinali się od totalitarnych ideologii za pośrednictwem okolicznościowych transparentów.

Przewodnicząca łotewskiego parlamentu i polityk Zjednoczenia Narodowego ? „Wszystko dla Łotwy” (Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”—”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, NA-VL/TB – LNNK)  Ināra Mūrniece powiedziała przy okazji święta legionistów, iż dorastali oni w realiach niepodległej Łotwy i wyznawali wartości nakazujące im przywiązanie do ziemi, narodu, rodziny i swojego społeczeństwa. Z tego powodu poszli więc za głosem serca i walczyli przeciwko bolszewizmowi.

Mūrniece zauważyła, że także dzisiaj serca Łotyszy muszą być czujne, ponieważ lotkontynent europejski doświadcza obecnie ponownej agresji ze strony Rosji, a więc kraju, który w czasie II wojny światowej zaatakował niepodległe państwo łotewskie. Łotysze zdając sobie sprawę z tego zagrożenia powinni bronić swojego kraju, natomiast sama Łotwa będzie „trwać wiecznie tak jak jej legioniści”.

Policja w Rydze szacuje liczbę uczestników marszu ku czci łotewskich legionistów na około tysiąc, natomiast nie podaje danych na temat niewielkiej liczby przeciwników demonstracji, którzy sprzeciwiali się upamiętnianiu Legionu Łotewskiego Waffen SS.

Źródła: Delfi.lv / TVNet.lv

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s