Kotleba zakończył kampanię wyborczą

Debatą telewizyjną zakończyła się kampania przed pierwszą turą wyborów prezydenckich na Słowacji. Lider tamtejszych nacjonalistów Marian Kotleba krytykował więc dwóch głównych kandydatów za brak fundamentalnych różnic między nimi, krytykując między innymi ich spolegliwość wobec Unii Europejskiej i chęć przyjęcia imigrantów spoza Europy.

Lider Partii Ludowej „Nasza Słowacja” (Ľudová strana Naše Slovensko, LS-NS) wystąpił w debacie obok kilku najważniejszych kandydatów, na czele z liderami sondaży, a więc kandydatką liberalnej centroprawicy Zuzaną Čaputovą oraz przedstawicielem rządzących socjaldemokratów i wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, Marošem Šefčoviciem.

Kotleba zarzucił Čaputovej i Šefčoviciowi, że wbrew swojej propagandzie zasadniczo nie różnią się między sobą. Oboje są bowiem zwolennikami pogłębiania integracji z Unią Europejską, podczas gdy nacjonaliści jednoznacznie opowiadają się za suwerennością państwa słowackiego. Ponadto zdaniem szefa LS-NS w 2030 roku ma dojść do dużej prowokacji Stanów Zjednoczonych wobec Rosji, dlatego konieczne jest opuszczenie NATO. W poparciu dla Sojuszu Północnoatlantyckiego liderzy sondaży także są zgodni, natomiast sam Kotleba opowiada się i tak za oddaniem prezydentowi większych kompetencji w sprawach polityki zagranicznej.

W trakcie debaty poruszono również kwestie historyczne, a więc przede wszystkim stosunku czołowych słowackich polityków do historii pierwszej niepodległej Republiki Słowackiej z lat 1938-1945. Według Kotleby Słowacja jest jedynym państwem w Europie krytykującym własną państwowość, natomiast jej krytycy w ogóle nie zwracają uwagi na specyfikę II wojny światowej. Dodatkowo lider nacjonalistów odrzucił oskarżenia, iż jego ugrupowanie „neguje jakikolwiek Holokaust”.

Podsumowując debatę Kotleba podkreślił, że w wyborach prezydenckich wszyscy Słowacy wybiorą przyszłość swoich dzieci oraz wnuków, zaś za nim w porównaniu do innych kandydatów nie stoją żadni oligarchowie, grupy finansowe ani podejrzane organizacje. W czasie swojej aktywności nigdy nie zdradził on więc swojego kraju, nie dał się przekupić oraz nie dał się zastraszyć.

Źródła: Hospodarske noviny / Nasza Słowacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s