Nacjonaliści zaatakowali prezydenta Ukrainy (+WIDEO)

Ukraińskiemu prezydentowi Petrowi Poroszence ledwo udało się odjechać z wiecu wyborczego w Czerkasach, po tym jak został zaatakowany przez grupę nacjonalistów z Korpusu Narodowego oraz weteranów wojny na wschodzie kraju. Kilka godzin wcześniej w Kijowie zorganizowali oni natomiast demonstrację, która zakończyła się próbą szturmowania biura prezydenckiej administracji.

Ukraińcy już dokładnie za trzy tygodnie będą wybierać swojego nowego prezydenta. Kandydaci zabiegają więc o ich głosy, zaś jednym z nich jest urzędująca głowa państwa, która wczoraj pojawiła się na wiecu w Czerkasach w środkowej części kraju. Po spotkaniu z wyborcami do Poroszenki chciała się przedostać grupa nacjonalistów i weteranów wojennych, lecz ostatecznie powstrzymali ich policjanci. W wyniku przepychanek rannych miało zostać zresztą piętnastu funkcjonariuszy, zaś wśród nich również szef miejscowej komendy.

Szef Korpusu Narodowego Andriej Bielecki w specjalnym oświadczeniu poinformował, że działacze jego ugrupowania chcieli wraz z weteranami dowiedzieć się, dlaczego prezydent nie doprowadził jeszcze do aresztowania swojego byłego partnera biznesowego Ołeha Hładkowskiego , który podejrzewany jest o korupcję i defraudację publicznych pieniędzy w związku z dużą aferą w tamtejszej zbrojeniówce. Bielecki oskarżył przy tym miejscową policję o przestępstwo związane z próbą niewpuszczenia wspomnianej grupy na wiec w Czerkasach.

Kilka godzin wcześniej ukraińscy nacjonaliści w ramach „Dnia Gniewu” pojawili się na kijowskim Majdanie, gdzie mieli szukać Poroszenki, a następnie udać się w jego poszukiwaniu właśnie do Czerkas. Wcześniej jednak próbowali się oni przedostać do biura prezydenckiej administracji, zaś w starciach z policją rany odniosły trzy osoby.

Na podstawie: Korpus Narodowy / 112.ua

1 thought on “Nacjonaliści zaatakowali prezydenta Ukrainy (+WIDEO)

  1. Pingback: Poroszenko wyeliminuje ukraińskich nacjonalistów? | Europejskie Nacjonalizmy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s