EKRE czeka na rozmowy koalicyjne

Konserwatywna Partia Ludowa Estonii oczekuje szybkiego podjęcia rozmów o nowej koalicji rządowej w Estonii. Zwycięscy w ubiegłotygodniowych wyborach reformiści nie stworzą bowiem nowego gabinetu z centrystami, dlatego wejściem do rządu zainteresowani są właśnie nacjonaliści.

W piątek liberalna i reprezentująca interesy rosyjskiej mniejszości Estońska Partia Centrum zapowiedziała, że nie podejmie rozmów o utworzeniu nowej koalicji rządowej z liberalno-konserwatywną Estońską Partią Reform. Reformiści jeszcze przed wyborami parlamentarnymi zapowiedzieli przy tym, iż nie będą negocjować z narodowcami, dlatego mimo wyborczego zwycięstwa mogą oni wcale nie przejąć władzy.

Z tego powodu Konserwatywna Partia Ludowa Estonii (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE) oczekuje szybkiego rozpoczęcia negocjacji z centrystami oraz konserwatywno-liberalną partią Pro Patria. Wiceszef EKRE Martin Helme wierzy więc, że już w przyszłym tygodniu nacjonaliści zasiądą do stołu rozmów, aby ustalić czy możliwe jest porozumienie się w jakiejkolwiek sprawie ze wspomnianymi wyżej ugrupowaniami.

EKRE zdaje sobie przy tym sprawę, że w Estońskiej Partii Centrum wiele do powiedzenia me jej rosyjskie skrzydło, stąd głównie od niego zależy ewentualne zaakceptowanie postulatów zgłaszanych przez narodowców.

Źródło: EKRE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s