Francuscy narodowcy obawiają się protestów w Algierii

Od kilku dni w Algierii trwają protesty przeciwko prezydentowi Abdowi al-Azizowi Buteflikce, który chce rządzić państwem już piątą kadencję. Francuskie Zjednoczenie Narodowe obawia się więc skutków tych demonstracji, ponieważ zwłaszcza młodzi Algierczycy mogą z ich powodu próbować przedostać się do Europy.

Buteflika jest prezydentem Algierii od 1999 roku, kiedy został wybrany jako kandydat Frontu Wyzwolenia Narodowego (FLN), czyli ugrupowania walczącego o niepodległość państwa i jego uniezależnienie się od Francji. Polityk w tym roku skończy 82 lata, natomiast od 2013 roku, gdy doznał udaru mózg, rzadko pojawia się publicznie i porusza się na wózku inwalidzkim. Z tego powodu wielu Algierczyków nie chce, aby dalej sprawował swoją funkcję.

Protestami przeciwko algierskiemu prezydentowi zaniepokojeni są francuscy narodowcy ze Zjednoczenia Narodowego (Rassemblement national, RN). Lider ich listy wyborczej do Parlamentu Europejskiego, Jordan Bardella, obawia się więc napływu zwłaszcza młodych Algierczyków, którzy mogą mieć ułatwioną ścieżkę przedostania się we Francji z powodu członków swoich rodzin posiadających francuskie obywatelstwo.

Jednocześnie RN sprzeciwia się ingerencji Francji w algierskie wybory prezydenckie, chociaż zwłaszcza najmłodsza część tamtejszej populacji może mieć uzasadnione zastrzeżenia wobec władzy Butefliki. Narodowcy chcą natomiast wiedzieć w jaki sposób francuskie władze są przygotowane na ewentualną migrację Algierczyków, a także jakich środków są w stanie użyć w celu jej powstrzymania.

Źródła: RTL / Zjednoczenie Narodowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s