„Nasza Ojczyzna” z partią rolników

Węgierscy nacjonaliści z „Naszej Ojczyzny” podpisali umowę o współpracy z Niezależną Partią Drobnych Rolników. Oba ugrupowania chcą przede wszystkim walczyć o interesy swojego kraju, których upatrują w powstrzymaniu emigracji z terenów wiejskich i w odbudowie tamtejszego rolnictwa.

Porozumienie podpisali przewodniczący obu partii czyli László Toroczkai z „Naszej Ojczyzny” (Mi Hazánk) oraz Roland Hajdara z Niezależnej Partii Drobnych Rolników (Független Kisgazda, Földmunkás és Polgári Párt, FKgP). Już wcześniej umowę o współpracy z nową siłą węgierskiego nacjonalizmu podpisała Węgierska Partia Sprawiedliwości i Życia (Magyar Igazság és Élet Pártja, MIÉP), w której Toroczkai zaczynał zresztą swoją przygodę z polityką, dlatego wszystkie trzy ugrupowania wystartują razem w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Współpracujące ze sobą partie narodowe podkreślają, że chcą być zarówno alternatywą dla rządzącej centroprawicy z Fideszu, jak i dla opozycyjnego bloku lewicowo-liberalnego z którym taktyczną kooperację podejmuje również Jobbik. Dlatego w ich sojuszu nie znalazły się ruchy o zupełnie odmiennym spojrzeniu na otaczającą rzeczywistość.

Podstawą umowy pomiędzy partiami jest chęć obrony węgierskiego interesu narodowego, w tym również obszarów wiejskich. Przede wszystkim chodzi o odrodzenie pustoszejących małych miejscowości, a także podniesienie statusu rolników i robotników rolnych wciąż decydujących się na uprawę swojej ziemi. To właśnie ona ma być bowiem największym skarbem narodowym, zagrożonym przez zagraniczne korporacje.

FKgP to historyczne ugrupowanie broniące interesów rolników i drobnych posiadaczy ziemskich, powstałe już w 1930 roku i zdelegalizowane w 1949 roku po przejęciu pełni władzy przez komunistów. Po reaktywacji w 1988 roku, partia do 2002 roku posiadała swoją reprezentację parlamentarną, dodatkowo zasiadając w centroprawicowych rządach w latach 1990-1994 i 1998-2002. Na czele ugrupowania stał wówczas zmarły przed dwoma laty József Torgyán.

Źródło: Nasza Ojczyzna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s