Estończycy uczcili święto narodowe

Ponad sześć tysięcy osób uczestniczyło w marszu narodowców z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Estonię. Po raz pierwszy na trasie przemarszu ustawiła się grupa jego przeciwników, lecz obyło się bez starć i utarczek słownych.

Demonstrację 24 lutego każdego roku organizuje Estońska Konserwatywna Partia Ludowa (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE) wraz ze swoją młodzieżówką „Niebieskim Przebudzeniem” („Sinine Äratus”), czyli organizacjami goszczącymi również na Marszu Niepodległości, będącym bez wątpienia wzorem dla estońskich narodowców.

Tym razem szacuje się, że ulicami centrum Tallinna przeszło blisko sześć tysięcy osób, zaś organizatorzy demonstracji wydali jej uczestnikom ponad cztery tysiące pochodni. Z tego powodu EKRE uważa, iż niedzielna manifestacja była jedną z największych we współczesnej historii kraju.

Estońscy narodowcy i ich sympatycy przeszli między innymi obok protestu „antyfaszystów”, jednak nie był on liczny i nie wzbudził większego zainteresowania z ich strony. Marsz w 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Estonię zakończył się wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, co było hołdem dla wszystkich postaci walczących o wolność tego kraju.

Źródło: EKRE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s