Europarlament zakazał konferencji nacjonalistów

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zakazał konferencji „Przyszłość prawdziwych sił patriotycznych dla jedności i wolności Hiszpanii”, jaką w budynku tej instytucji chciał zorganizować niemiecki europoseł Udo Voigt. Włoch zasłania się bezpieczeństwem i godnością Europarlamentu.

W najbliższy poniedziałek były przewodniczący Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD) nie zorganizuje więc konferencji poświęconej hiszpańskim nacjonalistom, ponieważ oprotestowała ją grupa europosłów z tego kraju. Reprezentują oni przy tym głównie ugrupowania opowiadające się za niepodległością bądź większą autonomią Kraju Basków i Katalonii, a także przez polityków skrajnej lewicy.

Zakaz wstępu na teren Europarlamentu w Brukseli otrzymali więc politycy reprezentujący ADÑ Identidad Española, czyli nacjonalistyczną koalicję mającą wystartować w majowych wyborach właśnie do tej instytucji. Tajani zasłonił się przy tym właśnie godnością Parlamentu Europejskiego oraz jego bezpieczeństwem, podkreślając jednocześnie, że niedawno odmówił udostępnienia sali także katalońskim separatystom na czele z byłym premierem regionu, Carlesem Puigdemontem.

W swoim liście grupa europosłów przypomniała o hołdach oddawanych przez nacjonalistów generałowi Francisco Franco, a także o wyroku skazującym dla  prezesa Narodowej Demokracji (Democracia nacional, DN) Pedro Chaparro, który został ukarany za zakłócenie w 2013 roku spotkania w Katalońskim Centrum Kultury.

Źródło: El Mundo 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s