Macron zdelegalizuje Bastion Social?

Francuski prezydent Emmanuel Macron wezwał do delegalizacji niektórych ugrupowań „skrajnej prawicy”, na czele z grupą Bastion Social. Nacjonaliści jego zdaniem mają odpowiadać za wzrost antysemickich nastrojów w kraju, dlatego nakazał wszczęcie odpowiedniego postępowania przez resort spraw wewnętrznych.

Macron wystąpił w środę na spotkaniu Rady Przedstawicieli Instytucji Żydowskich w Paryżu, która odbyła się dzień po protestach przeciwko ostatnim wydarzeniom na tle antysemickim. Zdaniem francuskiego prezydenta sprawa ta jest niezwykle ważna i z tego powodu zamierza on nakreślić „czerwoną linię”, pozwalającą na walkę ze wspomnianym zjawiskiem.

Jednym z jej elementów ma być delegalizacja grup „skrajnie prawicowych”, mających odpowiadać za szerzenie nienawiści wobec środowisk żydowskich. Macron zlecił więc Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, aby te rozpoczęło proces delegalizacji takich grup jak wspomniany Bastion Social, Combat 18 Hexagon oraz Blood and Honour.

Ostatni raz francuskie władze dokonały delegalizacji kilku radykalnych grup w 2013 roku. Rozwiązano więc wówczas takie ugrupowania jak Młodzi Rewolucyjni Nacjonaliści (Jeunesse nationalistes révolutionnaires), Porządek Francuski (l’Oeuvre française) oraz Trzecia Droga (Troisième voie).

Bastion Social powstał w 2017 roku na gruzach legendarnych „Czarnych Szczurów” czyli nieformalnej organizacji Groupe union défense (GUD). Działalność ruchu wzorowana jest natomiast na włoskim CasaPound Italia, stąd w kilku miastach prowadzi on swoje domy społeczne.

Źródło: Marianne / Le Parisien

2 thoughts on “Macron zdelegalizuje Bastion Social?

  1. Gdyby we Francji mieli coś takiego jak Azow, już jakiś czas temu wydupcyliby pajaca, jak nie sam nie wiedziałby gdzie uciekać.. Choć i tak oddać im trzeba, że ruszyło się coś w tej części Europy i momentami było ostro.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s