Dveri w porozumieniu opozycji

Serbscy nacjonaliści z partii Dveri przystąpili do porozumienia opozycji, w której deklaruje ona, że nie weźmie udziału w wyborach parlamentarnych dopóki nie zapewni się ich uczciwego przeprowadzenia oraz nie przywróci się wolności mediów. Od listopada w całej Serbii trwają przy tym manifestacje przeciwników centroprawicowych rządów prezydenta Aleksandara Vučicia.

Liderzy serbskich partii opozycyjnych, reprezentujących nurty od prawicy do lewicy, przedstawili kilka dni temu nowe porozumienie skierowane głównie do wyborców. Deklarują w nim więc, że nie wezmą udziału w wyborach parlamentarnych, o ile nie zostaną spełnione ich żądania dotyczące uczciwości głosowania, a także równego dostępu do wszystkich ugrupowań do mediów. Ponadto opozycja chce powołania przejściowego rządu technokratów w celu przygotowania uczciwej elekcji.

Przewodniczący Dveri Boško Obradović uważa, że wspomniane porozumienie wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom uczestników protestów, jakie wybuchły w listopadzie po pobiciu przez „nieznanych sprawców” jednego z opozycyjnych polityków. Dokument reguluje bowiem to, jak powinno wyglądać normalne społeczeństwo demokratyczne po upadku rządów wspomnianego Vučicia.

Obradović podkreśla, iż opozycyjne porozumienie uwzględnia postulaty obrony interesu narodowego, ponieważ sprzeciwia się ono podpisywaniu zagrażających jedności terytorialnej Serbii umów międzynarodowych z Republiką Kosowa, a także postuluje wstrzymanie wyprzedaży majątku narodowego w obce ręce.

Szef Dveri wzywa więc wszystkich przeciwników centroprawicowego rządu do kontynuowania protestów, w tym przede wszystkim do jedności wszystkich zwolenników demokratycznej Serbii. Obradović odsuwa więc na bok różnice ideologiczne pomiędzy partiami opozycyjnymi, ponieważ jego zdaniem celem nadrzędnym powinno być „uwolnienie Serbii od zła”.

Źródło: Dveri

1 thought on “Dveri w porozumieniu opozycji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s