Złoty Świt upamiętnił greckich wojskowych (+WIDEO)

Tysiące nacjonalistów zebrało się jak co roku na marszu Złotego Świtu, upamiętniającym śmierć oficerów greckiego wojska na wyspie Imia. Tym razem manifestacja przebiegała jednak głównie pod znakiem haseł, które sprzeciwiają się zgodzie na porozumienie z sąsiednią Macedonią o zmianie jej nazwy.

Uczestnicy dorocznej manifestacji ku czci poległych podczas sporu z Turcją o wyspę Imia w 1996 roku, przeszli tym razem jedną z głównych ulic Aten. Jak zwykle na demonstracji pojawiło się kilkanaście tysięcy osób, którym towarzyszyły race, zapalone pochodnie i hasła adekwatne dla tej rocznicy.

Tym razem zostały one jednak poszerzone o te dotyczące najbardziej palącej obecnie kwestii, jaką jest spór o nazwę sąsiedniej Macedonii. Grecki parlament mimo sprzeciwu nacjonalistów w ostatnim czasie zatwierdził umowę z tym państwem, na mocy której Republika Macedonii zamieni się w Republikę Macedonii Północnej, a w zamian Grecja nie będzie blokować pro-zachodnich aspiracji Macedończyków.

Złoty Świt podczas swojego największego wydarzenia jednoznacznie oskarżył zwolenników porozumienia o zdradę. Jest ona tym boleśniejsza, iż dotyczy ona antycznych korzeni narodu greckiego, zaś rękę przyłożyła do niej między innymi centroprawicowa Nowa Demokracja, będąca obecnie liderem sondaży. Narodowi radykałowie są więc jedynym ugrupowaniem opowiadającym się za zniesieniem umowy ze Skopje.

Jednym z mówców podczas demonstracji był Christos Christou, przewodniczący cypryjskiego Narodowego Frontu Ludowego (ELAM), według którego greccy politycy zajmują podobną postawę wobec Cypru i od czasu katastrofy z 1996 roku nie przejmują się interesem narodowym. Według szefa ELAM-u, Złoty Świt jest więc jedyną grecką partią żywo zainteresowaną sytuacją na Cyprze.

Poseł Ilias Panagiotaros stwierdził, że od 1996 roku przeminęło wiele rządów tworzonych przez wspomnianą Nową Demokrację, Panhelleński Ruch Socjalistyczny i skrajnie lewicową Syrizę, lecz żaden z nich nie przejmował się śmiercią trzech greckich oficerów, podobnie jak innymi ofiarami napięć z Turcją. Tymczasem greccy bohaterowie pokazali, że warto walczyć o tradycję helleńską.

Szef Złotego Świtu Nikolaos Michaloliakos przypomniał z kolei, iż jego partia od 1997 roku organizuje marsze upamiętniające bohaterów z Imia, natomiast już w 1993 roku rozpowszechniała ona materiały dotyczące konieczności obrony greckiego charakteru Macedonii. W 2015 roku pierwszy raz zaczęto natomiast mówić o podpisaniu porozumienia ze Skopje, a za rządów Syrizy okazało się, iż na uregulowanie tej sprawy naciskają Stany Zjednoczone.

Nacjonaliści dołożą tym samym wszelkich starań, aby porozumienie z Macedonią jednak nie weszło w życie, nawet jeśli konieczna będzie walka w tej sprawie z organizacjami międzynarodowymi. Michaloliakos zauważył, że podczas głosowania w parlamencie na ten temat mogło dojść do złamania prawa, ponieważ podobne decyzje powinny zyskać poparcie przynajmniej 180 deputowanych, a tymczasem za umową zagłosowało zaledwie 153. Ponadto posłowie innych partii nie chcieli rozpisania referendum, aby to Grecy mogli zdecydować czy godzą się na używanie historycznej nazwy przez słowiańskie państwo.

Źródło: Złoty Świt 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s