Jobbik otworzył nowy rok

Węgierski Jobbik zorganizował swoją doroczną konferencję, podczas której prezentuje swój program i zakres działań na najbliższy rok. Po raz pierwszy odbyła się ona pod przewodnictwem wybranego w ubiegłym roku przewodniczącego, Tamása Sneidera, który zapowiada przede wszystkim walkę o przestrzeganie demokratycznych standardów i pluralizację mediów, zagarniętych przez obecny układ rządzący.

Przez wiele lat nowy rok w działalności Jobbiku otwierał oczywiście jego wieloletni przewodniczący, Gábor Vona, jednakże po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych postanowił on zrezygnować ze swojego stanowiska. Nie zmienił się jednak charakter konferencji, tradycyjnie rozpoczynającej się od wręczenia specjalnego medalu imienia Gergelya Pongrátza, legendy Powstania Węgierskiego 1956 roku i jednego z założycieli partii. Tym razem otrzymał go Levente Murányi, który również brał udział w ówczesnych walkach i potwierdził, iż nacjonaliści są spadkobiercami ówczesnej rewolucji.

Następnie głos zabrał Márton Gyöngyösi, wiceprezes i poseł Jobbiku odpowiadający za sprawy zagraniczne. Podkreślił on, iż ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla jego ugrupowania, ponieważ węgierski premier Viktor Orbán postawił sobie za główny cel jego zniszczenie, ale partia ma swój własny charakter i nie można go jej odebrać. Fideszowi nie udało się więc przejąć Jobbiku, chociaż podkupił on część nacjonalistycznych aktywistów, dlatego wciąż ma on w sondażach stabilne poparcie.

Bieżący rok ma być jednak jeszcze trudniejszy. Gyöngyösi zauważył, że Jobbik jest zaatakowany z coraz większą siłą, ponieważ Fidesz zwyczajnie się go boi nie mając już więcej argumentów do przeprowadzania rozłamów u nacjonalistów. Wybory do Parlamentu Europejskiego będą więc wyborem pomiędzy demokracją i wolnością a dyktaturą i nędzą, przy czym ważny jest także fakt, iż sama Unia Europejska zmienia się i zaistniała w końcu debata na ten temat. Orbán nie ma jednak żadnych skrupułów, aby w imię swoich interesów „podpalić Węgry”.

Parlamentarzysta zapowiedział przy tym, że Jobbik będzie dalej domagał się w UE powstrzymania nielegalnej imigracji, lecz będzie też próbował zatrzymać emigrację z kraju. Jego zdaniem można to jednak uczynić nie przez kontrowersyjne zwiększenie liczby nadgodzin, które to rozwiązanie przyjęty na Węgrzech pod koniec ubiegłego roku, ale poprzez podwyżkę obecnych wynagrodzeń.

Przewodniczący Jobbiku przedstawił nadchodzący rok jako czas walki, głównie z osobami okradającymi obecnie Węgry. Sneider uważa więc, że nie tylko obecny rząd, lecz także jego dyplomacja służy obcym rządom i ich interesom gospodarczym. Właśnie z tego powodu Fidesz boi się alternatywy, próbując w ubiegłym roku szkalować Jobbik za pośrednictwem mediów, a także doprowadzić do rozłamu wewnątrz partii, jednak ogółem nacjonaliści w 2018 roku założyli blisko czterdzieści nowych struktur terenowych i przyjęli 350 nowych członków.

Jobbik opowiada się więc za nowym systemem gospodarczym, wzorowanym na Skandynawii, która mimo swoich wad dalej bardzo dobrze się rozwija. Sneider zwraca uwagę, iż państwa skandynawskie poprzez swój system podatkowy, doskonałą jakość kształcenia, opiekę zdrowotną i unikanie skandali korupcyjnych nie mają problemów demograficznych podobnych do Europy Środkowej, a także przestrzegają praw pracowniczych.

Siender zapowiada też, że jest gotów współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami opozycji parlamentarnej, jeśli rzeczywiście chcą one walczyć o demokrację na Węgrzech. Jednocześnie uważa on, iż tylko społecznie nastawieni narodowcy są w stanie rzeczywiście zagrozić centroprawicy, dlatego Jobbik nie obawia się konkurencji ze strony lewicowych partii liberalnych. Wzmocnienie nacjonalistów będzie więc jednocześnie oznaczać osłabienie Fideszu, a także budowę siły na miarę wyzwań XXI wieku.

Jobbik ma więc w chwili obecnej walczyć głównie o prawdę, która od lat jest jego domeną, podobnie jak chęć ustanowienia systemu sprawiedliwości społecznej. Powoli mówienie o rzeczywistości jest jednak karane, dlatego potrzebni są bohaterowie nie zwracający uwagi na rzucane im pod nogi kłody.

Źródło: Alfahir.hu

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s