Wina za zamieszki zrzucana na Złoty Świt

Greckie media, od niedzielnych demonstracji przeciwko grecko-macedońskiej umowie o zmianie nazwy Republiki Macedonii, starają się eksponować zamieszki wywołane na marginesie dużych protestów odbywających się na terenie całego kraju. Winę za rozruchy, będące zresztą stałym elementem tamtejszej polityki, zrzuca się więc na Złoty Świt, który krytykuje z kolei policję za użycie dużych ilości gazu przeciwko zwykłym Grekom.

Manifestanci w całym kraju nie chcą się zgodzić, aby na mocy porozumienia ze Skopje doszło do zmiany nazwy Republiki Macedonii na Republikę Macedonii Północnej. Greccy patrioci uważają bowiem, iż jest to jedynie kosmetyczna zmiana, która nie dalej nie rozwiązuje problemu „podebrania” nazwy historycznego regionu Grecji przez jej północnego sąsiada.

Największa w ostatnim czasie demonstracja miała miejsce w niedzielę w Atenach, gdzie przed budynkiem parlamentu zebrało się nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Najbardziej bojowa część uczestników protestu uznała za stosowne użycie argumentu siły, dlatego starła się z policją blokującą wejście na terytorium całego parlamentarnego kompleksu. Media i czołowi politycy potępili gwałtowne zamieszki, które według doniesień były starannie zaplanowane, a ich celem było przedostanie się na teren Parlamentu Grecji.

Chociaż zamieszki są stałym elementem wszelkich greckich protestów, tym razem ich rolę mocno wyeksponowano. Rządząca lewica potępiła więc zachowania „ekstremistów’, którzy jej zdaniem użyli „niespotykanej” dotąd siły wobec funkcjonariuszy i byli solidnie uzbrojeni. Tamtejsze media eksponują z kolei fakt zatrzymania przez policję członka Złotego Świtu, który miał uczestniczyć w walkach z policją.

Sami nacjonaliści od niedzieli zwracają uwagę na przemoc ze strony policji, a zwłaszcza na użycie przez nią ogromnych zapasów gazu łzawiącego, w wyniku czego ucierpiało wielu postronnych demonstrantów uczestniczących w proteście przeciwko umowie ze Skopje.

Źródła: Ethnos / Młody Front

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s