Prawy Sektor może pomóc Łukaszence

Ukraińcy nacjonaliści z Prawego Sektora zapewniają, iż mogą wspomóc białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenkę w jego ewentualnej wojnie z Rosją, o ile zdecyduje się on na zerwanie traktatu dotyczącego istnienia Związku Rosji i Białorusi. Ugrupowanie zauważa przy tym, że Łukaszenka od dawna lawiruje w relacjach z Rosją, dlatego trudno jednoznacznie ocenić prawdziwy stosunek Mińska względem Moskwy.

W specjalnym oświadczeniu ukraińscy nacjonaliści zwracają uwagę na problem z oceną zachowania, które Republika Białoruska przejawia w ostatnich latach względem Federacji Rosyjskiej. Z jednej strony Łukaszenka grozi bowiem zerwaniem sojuszu z Rosjanami, zaś z drugiej można zaobserwować niezwykle częste i przebiegające w przyjacielskiej atmosferze spotkania pomiędzy przedstawicielami obu tych państw.

Tym samym rozwój stosunków białorusko-rosyjskich jest trudny do przewidzenia, lecz w ostatnim czasie widoczny jest wyraźnie wzrost obaw dotyczący przyszłości białoruskiego państwa. Przez dłuższy czas wydawało się, że traktat z 1999 roku dotyczący zjednoczenia Białorusi i Rosji jest w zasadzie martwy, ale coraz częściej mówi się właśnie o realizacji takiego scenariusza.

Prawy Sektor zauważa przy tym, że Łukaszenka nie jest białoruskim nacjonalistą, ponieważ wywodzi się z klasy „czerwonych” dyrektorów rozpoczynających swoją karierę jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Właśnie z tego powodu białoruski prezydent nie kieruje się ideałami oddania dla swojego narodu, ale zależy mu na zachowaniu „dyscypliny partyjnej” i tym samym za wszelką cenę chce on zachować kontrolę nad swoim państwem.

Liczy się więc dla niego głównie podmiotowość Białorusi, co jest sednem jego polityki, ale jednocześnie poddawany jest on od dawna brutalnemu szantażowi, widocznemu w wypowiedziach rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i w treściach ukazujących się w tamtejszych mediach. W tej sprawie wykorzystywane są zwłaszcza kwestie gospodarcze i dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, a na dodatek brak jakichkolwiek sojuszników państwa białoruskiego.

Z tego powodu Łukaszenka może albo doprowadzić do realizacji wspomnianego traktatu, albo ostatecznie go zerwać i rozpocząć wojnę z Rosją. Prawy Sektor w tym drugim przypadku gotów jest wspomóc białoruskie wojsko poprzez swoich ochotników, a ponadto będzie naciskał na wsparcie Białorusi drogą dyplomatyczną przez państwo ukraińskie i społeczność międzynarodową.

Źródło: Prawy Sektor 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s