Politycy centroprawicy przechodzą do Le Pen

Dwóch wysoko postawionych polityków francuskiej centroprawicy ogłosiło swój akces do Zjednoczenia Narodowego. Były minister transportu Thierry Mariani oraz były poseł Jean-Paul Garraud twierdzą, że tylko ugrupowanie kierowane przez Marine Le Pen jest jedyną siłą opozycyjną mogącą rzucić wyzwanie prezydentowi Emmanuelowi Macronowi.

Mariani i Garraud przez lata byli ważnymi działaczami centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), przekształconej w 2015 roku w partię Republikanie. Pierwszy z nich w latach 2010-2012 był ministrem infrastruktury w rządzie Françoisa Fillona, natomiast drugi przez dwie kadencje był parlamentarzystą centroprawicy, a w ostatnim czasie sprawował funkcję oskarżyciela publicznego przy sądzie apelacyjnym w Poitiers.

Obaj politycy w ostatnich dniach postanowili opuścić Republikanów, krytykując linię polityczną przyjętą przez ich szefa Laurenta Wauquieza. Ich zdaniem centroprawica właśnie przez swoją kooperację z partiami centrum zachowuje ostrzejszą retorykę jedynie przed wyborami, natomiast później prowadzi bardzo miękką politykę. Wauquiez nie jest więc w stanie wyraźnie wyakcentować założenia polityczne Republikanów.

Z tego powodu Mariani i Garraud postanowili dołączyć do Zjednoczenia Narodowego (Rassemblement National,RN), które ich zdaniem jest jedyną partią stanowiącą rzeczywistą alternatywę wobec rządów Macrona, dodatkowo mającą prawdziwie prawicowy program. Ugrupowanie kierowane przez Le Pen ma więc rzeczywiście ambicje zmiany kształtu dzisiejszej Europy.

Garraud oświadczył z kolei, że już w 2012 roku idee ówczesnego Frontu Narodowego stały się mu bliskie, natomiast teraz dostrzega jeszcze większe zagrożenie ze strony postępującego rozpadu kraju, wzrostu opodatkowania, islamu, przestępczości i wszelkich przejawów niesprawiedliwości społecznej.

Źródła: L’Obs / Le Figaro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s