Ukraińscy nacjonaliści świętowali urodziny Bandery (+WIDEO)

W kilku ukraińskich miastach odbyły się manifestacje ukraińskich nacjonalistów, świętujących 110. rocznicę urodzin Stepana Bandery. Historyczny przywódca tamtejszego ruchu mógł liczyć na wiele ciepłych słów ze strony działaczy „Swobody”, Prawego Sektora, Korpusu Narodowego czy Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, określających go mianem symbolu walki o ukraińską niepodległość.

Największa demonstracja jak co roku odbyła się na ulicach Kijowa, gdzie w marszu z pochodniami uczestniczyło kilka tysięcy nacjonalistów. Wiceszef Zjednoczenia Ogólnoukraiskiego „Swoboda”, Andrij Illenko, w swoim przemówieniu określił Banderę mianem symbolu walki o ukraińską niepodległość. Polityk podkreślił, że uroczystości ku jego czci są wyrazem hołdu dla bohaterów z przeszłości, których dzieło jest kontynuowane obecnie, gdy Ukraińcy walczą z tym samym wrogiem co historyczny przywódca nacjonalistów.

Kandydat „Swobody”, Prawego Sektora i Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów na prezydenta, Rusłan Koszułynski, nazwał z kolei Banderę wielkim Ukraińcem oraz przywódcą rewolucji kluczowej dla współczesnego pokolenia. Jego zdaniem powinna ona być prowadzona na płaszczyźnie duchowości i kultury, aby jej ideały zniszczyły całkowicie obecny porządek.

Sam pochód przeszedł z Parku Szewczenki na Plac Niepodległości, zaś poza pochodniami towarzyszyły mu odpowiednie hasła i banery. Działacze Korpusu Narodowego przeszli z kolej ulicami Kijowa w czapkach Świętego Mikołaja, aby podkreślić także świąteczną atmosferę towarzyszącą prawosławnemu Bożemu Narodzeniu.

Demonstracje odbyły się również w innych miastach Ukrainy, takich jak Chmielnicki, Dniepr, Lwów, Kropywnycki, Połtawa czy Tarnopol.

Źródła: „Swoboda”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s