Betyársereg zrobi porządek w centrum Budapesztu?

Poseł węgierskiej „Naszej Ojczyzny” János Volner zapowiedział, że na najbliższe demonstracje opozycji w centrum Budapesztu może przyjechać nawet trzystu bojowników organizacji Betyársereg. Choć nacjonaliści sprzeciwiają się przyjętemu przez rząd „prawu o niewolnictwie”, to z niepokojem patrzą na niszczenie świątecznych dekoracji przy okazji manifestacji odbywających się przed tamtejszym parlamentem.

Na ulicach węgierskiej stolicy od środy trwają protesty przeciwko zmianom w kodeksie pracy, wprowadzonym głosami rządzącego centroprawicowego Fideszu i koalicyjnych chadeków. Przewidują one wzrost maksymalnej liczby nadgodzin z dotychczasowych 250 do 400, co może oznaczać dla wielu pracowników stworzenie nawet sześciodniowego tygodnia pracy.

Przeciwko nowelizacji kodeksu pracy wypowiadają się również nacjonaliści, w tym założona kilka miesięcy temu partia „Nasza Ojczyzna” (Mi Hazánk). Jej poseł i były wiceszef Jobbiku uważa jednak, że nie wszystkie zachowania pojawiające się na protestach mogą być akceptowane, ponieważ widoczni są na nich także przedstawiciele skrajnej lewicy.

Volner krytykuje zwłaszcza zniszczenie instalacji świątecznych, pytając się retorycznie jakim „robakiem” trzeba być, aby spalić sanki dla potrzebujących dzieci lub naruszyć konstrukcję choinki. Z tego powodu parlamentarzysta zapowiedział, iż na najbliższych demonstracjach w centrum Budapesztu w liczbie nawet trzystu mogą pojawić się bojownicy Betyársereg, których celem będzie „zaprowadzenie porządku”.

Źródło: HVG

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s