Poseł Jobbiku rezygnuje po „antysemickim” komentarzu

Poseł i jeden z założycieli Jobbiku, István Szávay, postanowił zrezygnować ze swojego mandatu parlamentarnego oraz stanowiska wiceszefa frakcji węgierskich nacjonalistów. Powodem jest ujawnienie nagrania, podczas którego miał przyznać się do uderzenia atakującej go Żydówki.

Szávay już kilka dni temu zapowiedział, że zrezygnuje z zasiadania we frakcji parlamentarnej Jobbiku, lecz w niedzielę dodatkowo poinformował, iż zwróci także mandat posła do węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. W specjalnym oświadczeniu zapowiedział działanie na innych polach, aby odsunąć od władzy centroprawicowy Fidesz.

Powodem rezygnacji jednego z założycieli Jobbiku jest ujawnienie nagrania z rozmowy podczas wiosennego zjazdu partii. Szávay miał mówić, że dzień wcześniej miał zostać  zaczepiony i zwyzywany przez Żydówkę od „brudnych nazistów”, po czym miał ją uderzyć w pubie.

Były już poseł potwierdził autentyczność nagrania i przyznał się do wypowiedzenia podobnych komentarzu, jednak podkreślił jednocześnie, że do żadnego aktu fizycznej agresji nie doszło.Jego zdaniem na Węgrzech występują poza tym dużo poważniejsze problemy, nie kończące się jednak żadnymi konsekwencjami.

Szávay w 2003 roku należał do jednych z założycieli Jobbiku jako partii politycznej, zaś w szeregach nacjonalistów zajmował się głównie obroną praw Węgrów mieszkających poza granicami macierzy. Mandat posła do Zgromadzenia Narodowego sprawował od 2010 roku.

Źródło: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s