Nacjonaliści na protestach „żółtych kamizelek”

Protesty przeciwko podwyższeniu akcyzy na benzynę we Francji od początku mogą liczyć na wsparcie Zjednoczenia Narodowego, natomiast wśród demonstrujących pojawiają się również przedstawiciele radykalnych grup nacjonalistycznych. Lewicowo-liberalne media ostrzegają więc, że wśród „żółtych kamizelek” znalazło się miejsce dla legendarnych „Czarnych Szczurów czy działaczy zdelegalizowanej kilka lat temu organizacji L’Œuvre française.

Demonstracje oddolnego ruchu społecznego przybierają coraz gwałtowniejszy charakter, dlatego w kontekście sobotnich protestów w Paryżu mówi się głównie o starciach z policją. Według Marine Le Pen, szefowej Zjednoczenia Narodowego (Rassemblement National, RN), z tego powodu konieczne jest przede wszystkim rozwiązanie parlamentu i przeprowadzenie przedterminowych wyborów do Zgromadzenia Narodowego.

Le Pen twierdzi, iż jest to jedyna możliwość rozwiązania kryzysu politycznego, zapoczątkowanego w połowie listopada przez pierwsze protesty „żółtych kamizelek” przeciwko podwyżkom cen benzyny. Szefowa RN zauważa brak jakiejkolwiek refleksji ze strony prezydenta Emmanuela Macrona, który uparcie nie chce słuchać głosu demonstrujących.

Lewicowo-liberalne media piszą z kolei o udziale „skrajnej prawicy” w sobotnich protestach w Paryżu. Widoczne były więc zwłaszcza graffiti zostawiane przez aktywistów legendarnych „Czarnych Szczurów”, czyli nieformalnej grupy Groupe union défense (G.U.D.), a także Yvana Benedettiego z działaczami zdelegalizowanego przed pięcioma laty ugrupowania L’Œuvre française.

Benedetti brał zresztą udział w bójce z francuskimi „antyfaszystami”, której nagranie było szeroko komentowane i udostępniane w tamtejszej sieci internetowej.

Źródła: La Croix / Liberation / BFMTV.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s