Słoweńscy nacjonaliści za referendum o imigracji

Nie tylko estońscy, lecz także słoweńscy nacjonaliści domagają się referendum dotyczącego paktu migracyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, który ma zostać podpisany w grudniu w marokańskim Marrakeszu. Słoweńska Partia Narodowa poparła więc wniosek innych prawicowych ugrupowań funkcjonujących w tamtejszym parlamencie, domagających się konsultacji w tej sprawie ze słoweńskim społeczeństwem.

Pakt migracyjny z Marrakeszu wzbudza coraz większe kontrowersje, ponieważ ma zostać podpisany podczas szczytu w Maroku już pod koniec pierwszej połowy grudnia. Część rządów postanowiło już się z niego wycofać, natomiast pozostałe muszą radzić sobie z krytyką wewnętrznej opozycji w swoich państwach. Centrolewicowa władza Słowenii nie dostrzega jednak negatywnych skutków dokumentu, który jej zdaniem jedynie porządkuje światowe procesy migracyjne.

Prawicowa opozycja podziela jednak obawy wielu innych rządów, a także europejskich ugrupowań z tej strony sceny politycznej. Z tego powodu zwołano między innymi nadzwyczajne posiedzenie słoweńskiego parlamentu, podczas którego dyskutowano właśnie na temat paktu migracyjnego.

Ostatecznie Słoweńska Partia Narodowa (Slovenska Nacionalna Stranka, SNS), konserwatywna Słoweńska Partia Demokratyczna i chadecka Nowa Słowenia złożyły wspólny wniosek o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w tej sprawie. Wszystkie te ugrupowania uważają bowiem, że nielegalna imigracja powinna zostać powstrzymana, tymczasem porozumienie firmowane przez ONZ tak naprawdę jedynie do niej zachęca.

Lider SNS Zmago Jelinčič Plemeniti twierdzi, że wielkie migracje jak dotąd nie przyniosły Europie żadnych korzyści, natomiast osoby uciekające w ciągu ostatnich trzech lat z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu zasłynęli obcinaniem ludziom głów, gwałtami na kobietach i organizowaniem zamieszek. Ponadto lider słoweńskich nacjonalistów oskarżył rządzącą lewicę o chęć sprzedaży niepodległości kraju wywalczonej w 1991 roku. Plemeniti zauważa również, iż pakt migracyjny ONZ likwiduje rozróżnienie pomiędzy legalnymi i nielegalnymi imigrantami.

Źródła: Demokracija / RTV Slovenija

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s