Nacjonalistyczny wicepremier odchodzi z rządu Bułgarii

Dotychczasowy bułgarski wicepremier Waleri Simeonow postanowił zrezygnować ze swojej funkcji, która została zaakceptowana przez tamtejsze Zgromadzenie Narodowe. Lider Narodowego Frontu Ocalenia Bułgarii zdecydował się na taki krok po blisko miesiącu protestów matek niepełnosprawnych dzieci.

Narodowy Front Ocalenia Bułgarii (NFSB) jest częścią nacjonalistycznej koalicji Zjednoczonych Patriotów, współtworzącej gabinet centroprawicowego premiera Bojko Borisowa. W związku z ostatnim kryzysem politycznym w Bułgarii nastąpiły więc zmiany w rządzie, które dotknęły także nacjonalistów.

Ze swojej funkcji musiał więc zrezygnować wspomniany Simeonow, pełniący dotąd funkcję wicepremiera do spraw gospodarki i demografii. Szef NFSB w ciągu ostatniego miesiąca popadł bowiem w konflikt z matkami niepełnosprawnych dzieci, oskarżając je między innymi o wykorzystywanie swoich rzekomo chorych latorośli dla własnego zysku.

Simeonow podkreślił, że zrezygnował ze swojego stanowiska pod wpływem medialnej kampanii, prowadzącej do znacznych szkód wizerunkowych dla rządu Borisowa i utrudniającej mu normalne funkcjonowanie. Jednocześnie nacjonaliści jako jego następcę wskazali dr Mariannę Nikołową, niezależną ekspertkę do spraw administracji państwowej.

Źródło: Dnes / BalkanInsight.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s