Estońscy narodowcy nie chcą paktu migracyjnego

Konserwatywna Partia Ludowa Estonii domaga się przeprowadzenia referendum, w którym Estończycy wypowiedzieliby się na temat paktu migracyjnego przygotowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Choć rząd odrzucił możliwość podpisania tego dokumentu, może on zostać zaakceptowany przez parlament, w którym dominują popierające go partie liberalne i lewicowe.

Według Konserwatywnej Partii Ludowej Estonii (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE), referendum powinno zostać przeprowadzone dokładnie 4 marca 2019 roku, czyli zostać połączone z wyborami parlamentarnymi do Riigikogu. Wyborcy odpowiedzieliby więc na pytanie, czy są zwolennikami przyjęcia przez Estonię międzynarodowego paktu migracyjnego ONZ.

Estońscy narodowcy uważają bowiem, że od czasu uzyskania niepodległości przez ich kraj, odbyły się tylko dwa ogólnokrajowe referenda. Tymczasem ta forma głosowania jest jednym z najważniejszych praw obywatela niezależnego demokratycznego państwa, natomiast sam dokument będzie miał wpływ na los obecnych i przyszłych pokoleń.

Oficjalnie estoński rząd odmówił podpisania paktu migracyjnego, który ma zostać przyjęty w przyszłym miesiącu podczas szczytu w marokańskim Marrakeszu. Decyzja ta spowodowała kryzys w koalicji rządowej, ponieważ współtworzące ją Partia Socjaldemokratyczna i liberalna Partia Centrum popierają porozumienie, natomiast sprzeciwiają mu się konserwatyści z ugrupowania „Ojczyzna”. Obie partie chcą więc, aby kwestię tą przegłosował parlament, w którym dominują liberalne i lewicowe ugrupowania.

Źródło: EKRE

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s