Rekordowe święto niepodległości Łotwy

Ponad 25 tysięcy osób wzięło udział w dorocznej manifestacji, organizowanej przez łotewskich nacjonalistów w dzień proklamowania niepodległości przez Republikę Łotewską po I wojnie światowej. Tamtejsze Zjednoczenie Narodowe podkreśliło, iż założyciele państwa łotewskiego byliby dumni z tak dużych obchodów upamiętniających ich dzieło.

Powstanie Republiki Łotewskiej zostało proklamowane dokładnie 11 listopada 1918 roku, co było związane z kapitulacją Niemiec, które od 1915 roku okupowały łotewskie terytorium. Deklaracja niepodległości nie zmieniła jednak faktu, iż Łotysze musieli jeszcze kolejne dwa lata walczyć o swoją niezależność z wojskami bolszewickimi.

Od kilku lat w Święto Niepodległości ulicami Rygi przechodzi więc marsz organizowany przez nacjonalistów z partii Zjednoczenie Narodowe „Wszystko dla Łotwy!” (Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!”). Stu lecie odzyskania niepodległości przez Łotwę zgromadziło przy tym rekordową liczbę uczestników, ponieważ przez centrum łotewskiej stolicy przeszło blisko 25 tysięcy osób, podczas gdy przed rokiem liczbę tę szacowano na kilkanaście tysięcy.

Liderzy nacjonalistów nie ukrywali zadowolenia z powodzenia swojej demonstracji, dlatego podkreślali, że założyciele państwa łotewskiego byliby dumni ze swoich rodaków przywiązanych do niezależności własnego kraju. Jak co roku począwszy od roku 2003, uczestnicy manifestacji mieli ze sobą pochodnie, stąd zdaniem polityków partii udało im się zorganizować największy przemarsz z tego typu „gadżetami” w Europie.

Źródło: Zjednoczenie Narodowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s