Nowy program estońskich narodowców

Estońska Konserwatywna Partia Ludowa przedstawiła swój nowy program społeczno-ekonomiczny, mający na celu głównie zwiększenie dobrobytu mieszkańców Estonii w szybszym tempie niż dotychczas. Narodowcy uważają, iż cel ten będzie można osiągnąć dzięki obniżkom podatków i redukcji biurokracji, co przełoży się na tworzenie większej ilości dobrze płatnych miejsc pracy.

Liderzy Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, EKRE) przygotowują się już do wyborów parlamentarnych zaplanowanych na marzec przyszłego roku. Narodowcy liczą przy tym na bardzo dobry wynik, ponieważ od kilku miesięcy w większości sondaży zajmują trzecie miejsce za liberalną Estońską Partią Reform oraz socjalliberalną Estońską Partią Centrum.

W osiągnięciu sukcesu ma pomóc nowy program ekonomiczny ugrupowania. Jego głównym celem jest przyspieszenie tempa bogacenia się estońskiego społeczeństwa, a więc podwyższanie się wynagrodzeń i wzrost emerytur. Przewodniczący EKRE Mart Helme podkreśla jednocześnie, że choćby polityka podatkowa państwa nie jest dla jego partii środkiem do realizacji budżetu, ale impulsem mającym pomóc w zarządzaniu gospodarką.

Z tego powodu narodowcy postulują przede wszystkim obniżenie podatków, zwłaszcza tych obejmujących energię elektryczną. Dzięki temu w kieszeniach Estończyków ma pozostać więcej pieniędzy, zaś cała gospodarka ma być bardziej konkurencyjna. Twórcy nowego programu EKRE twierdzą przy tym, że dzięki planowanym przez nich ulgom podatkowym przeciętna rodzina zaoszczędzi przynajmniej 70 euro miesięcznie.

Estońscy narodowcy chcą też zredukować biurokrację, ponieważ takie posunięcie umożliwi przedsiębiorstwom łatwiejsze i tańsze działanie, przyczyniając się do rozwoju dobrze płatnych miejsc pracy. Ponadto szybkie tempo rozwoju gospodarczego ma umożliwić zwiększenie budżetu obronnego oraz wydatków na infrastrukturę.

Źródło: Uued Uudised

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s